Dijeta i mi
Dijeta i mi je forum podrske u toku dijete. Ukoliko zelite da nam se pridruzite - mozete se registrirati. Clanovi imaju pristup nekim delovima foruma kojeg kao gosti ne mogu da vide

Join the forum, it's quick and easy

Dijeta i mi
Dijeta i mi je forum podrske u toku dijete. Ukoliko zelite da nam se pridruzite - mozete se registrirati. Clanovi imaju pristup nekim delovima foruma kojeg kao gosti ne mogu da vide
Dijeta i mi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

forum podrske u toku dijete


Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1"Najgora" hrana koju možete izabrati Empty "Najgora" hrana koju možete izabrati Sre Sep 03, 2008 11:32 am

Gost


Gost
"Najgora" hrana koju možete izabrati 060524_worstfood_128x96
Svi znamo da postoji dobra hrana i loša hrana. Ali, da li smo se zapitali koja je najgora hrana koju možemo jesti?


Među najgorim namirnica koje se mogu konzumirati ubrajaju se: pohovani odresci ribe, gotova supa, čips, pomfrit, viršle i suhomesnati proizvodi, hamburgeri, krofne, coca cola.

1. Šta ne valja kod pohovane ribe? Pa, prvo činjenica da je pohovana. Odrezak mesa koji bi, inače, možda i imao neka hranljiva svojstva se, uvalja u belo brašno pa u jaje – a zatim se prži u puno vrućeg ulja.
Belo brašno je lišeno svih ili najvećeg dela hranljivih sastojaka. Jaja su prihvatljiva, ali u ovoj kombinaciji ne predstavljaju baš najsvetliji izbor.
Prženje u vrućem ulju ima puno nepogodnosti – prvo što ima mnogo masnoća, zatim što otpušta toksine koje mi unosimo u organizam, itd.
2. Šta je problem kod gotove supe? Supa je zdrava, zar ne? Supa jeste, ali kada je sveža.
Supe koje se konzerviraju sadrže mnogo, možda čak i previše, natrijuma, konzervansa, transmasnih kiselina. Svi ti sastojci ostaju u telu, ne mogu se potpuno izbaciti, i na taj način, svesno narušavamo svoje zdravlje.
3. Viršle mnogi nazivaju misterioznim mesom, jer u njih ulaze svi ostaci svinjskog i goveđeg mesa, koji ne nađu mesta u drugim proizvodima. Da ne govorim opet o nitratima, nitritima, konzervansu, pojačivačima ukusa, itd. Svi suhomesnati proizvodi su isti – lagana smrt.
4. Kad smo već kod mesa, jedan hamburger (sa kačkavaljem i salatom) može da ima i do 1010 kcal, što je skoro polovina preporučenog dnevnog unosa kalorija. A to je samo jedan hamburger. Samo jedan obrok. Šta sa ostala četiri?
5.. Svi vole ukus testenine, naročito ako pliva u bešamel sosu, prepuna ćufti ili mlevenog mesa. Da li je to stvarno zdravo? Ako pogledamo objektivno, testenina spada u ugljene hidrate, meso u proteine, a brašno (od koga se bešamel pravi) je skrob. Ovo, po pravilu, ne bi trebalo kombinovati.
6. Šta je sa slatkišima? Gde su oni na lestvici najgorih? Naravno, uvek, u samom vrhu.
Bilo da jedete čokoladice, bombone ili krofne, vi, u suštini, jedete šećer. Šećer i masti.
Zapamtite – sve što je pakovano, mora da bude i napunjeno konzervansima i sredstvima koja će ga održati u tom istom stanju duže vreme.
Zašto keksići koje majka ili baka naprave traju samo dan-dva, a onda se osuše; a keksići koji se kupuju u prodavnici traju i po više meseci?
Zapitajte se sledeći put kada posegnete za nekim keksom ili torticom.
Kada govorimo o slatkišima, šta vam još pada na pamet? Slani program, naravno.
7. Čips. Kralj masti i soli.
Zašto većina ne može da stane posle samo par listića čipsa? Zato što je pun, prepunjen, natrijumom, solima i drugim sredstvima, od kojih ste žedni i koji vas vuku da jedete i dalje. Neki su već izračunali: ako jedete čaku čipsa tri puta nedeljno - znači da ste u godinu dana konzumirali 23 400 kalorija, što dodaje oko 3 i po kg. vašoj težini.
Dakle: to nije više listić krompira koji ćete pojesti – vi jedete mast i so uvaljanu u akrilomid. Što je još gore akrilomid je poznat kao element koji izaziva nastajanje kancerogenih ćelija.
8. Ni pomfrit ne zaostaje – to je takođe krompir pržen u puno vrućeg ulja. Ima manje konzervansa, naravno, ali ga to ne čini ništa prihvatljivijim što se hranljivih sastojaka tiče.
Pogotovu ako se pomfrit kupuje „s nogu“, na kiosku.
Tu se ulje čak i ne menja. A nije preporučljivo koristiti ulje više puta, jer se zna da izaziva pojavu kancera.
A kada već govorimo o slatkišima, o hamburgerima, pomfritu... Šta vam sledeće, kao, nažalost, logičan izbor?
9. Coca Cola.
Kada pijete Coca Colu (ili bilo koje drugo gazirano, energetsko, piće) vi, u suštini, pijete šećer. Vi bukvalno, ne sluteći, usisavate šećer, puneći njime vaše ćelije. Osećate se ispunjeno, zadovoljno, sito. Zašto? Zato što pijete šećer, kofein, natrijum i konzervanse. Od šećera ćete se osećati lepo, od kofeina dobijate krila, natrijum čini da tražite još.
10. Beli hleb. Isto kao da ste pojeli kolač. U njemu nema gotovo ničeg osim kalorija u vidu rafiniranih ugljenih hirdrata koji ekspresno podižu nivo šećera u krvi koji se isto tako ekpresno spušta i u kratkom vremenu ste ponovo gladni.

Kada jedete čokoladicu i zalivate gaziranim napitkom, osećate se lepo. Kada prestanete, postajete letargični, nemate energije ni za šta, osećate se loše.
Pošto čoveku nije svojstveno da se oseća loše, vi ćete se okrenuti i potražiti izvor dobrog rasploženja – šećer, masti i kofein. Potražićete lošu hranu. I tako počinje "začarani krug"
koji rezultira ne samo većim brojem kilograma, već i ugroženim zdravljem.

2"Najgora" hrana koju možete izabrati Empty Re: "Najgora" hrana koju možete izabrati Sre Sep 03, 2008 11:38 am

filip.mm

filip.mm
I bi profi
I bi profi
klapklap klapklap klapklap
Mnogo dobar tekst,svaka cast. giverose

3"Najgora" hrana koju možete izabrati Empty Re: "Najgora" hrana koju možete izabrati Uto Sep 23, 2008 10:25 pm

millica

millica
Poznata faca
Poznata faca
Odlican tekst o losoj hrani.
Jasno, glasno, sazeto, i nadasve korisno.sunn10
Ovo sam odmah prekopirala i poslala e-mail-om mojoj velikoj deci. Da znaju gde grese. Very Happy

legal_alien

legal_alien
Aktivni član
Aktivni član
Uh, nisam znala ovo za gotovu supu... I jos sam smatrala da mora da je dobra jer sam cula da se, recimo, odredjenim postoperativnim pacijentima bas preporucuje medju prvim obrocima posle intervencije. Kakva zabluda!

Gost


Gost
Alien, sva gotova jela (uključujući i supicu, nažalost) su puna aditiva i različitih konzervansa, baš da bi se dugo očuvala i da bi sačuvala ukus.
Zato bi ih trebalo izbegavati maksimalno. Very Happy

6"Najgora" hrana koju možete izabrati Empty Re: "Najgora" hrana koju možete izabrati Sre Apr 22, 2009 12:52 pm

soul_girl

soul_girl
Aktivni član
Aktivni član
Da, aditivi u sustini i izazivaju razne poremecaje u organizmu, tako da koliko god je moguce vise jesti svezu hranu. sunn10 Mada to ponekad moze izgledati neizvodljivo. Sad

nena227


Aktivni član
Aktivni član
Istina je da se tokom proizvodnje belog brasna, pirinca, i secera ukolone dosta korisnih i potrebnih sastojaka za organizam, medjutim istrazivanja su pokazala da se tokom rafinacije ovih proizvoda takodje gube i toksicni elementi koje biljke od kojih se proizvode ovi produkti usvajaju tokom rasta kao posledica zagadjenja zivotne sredine (zemljista, vode i vazduha) teskim metalima, pesticidim ....... Tako da je zaista diskutabilno da li su integralno brasno i pirinac i zuti secer zdraviji od njihovih rafinisanih proizvoda.

http://www.TickerFactory.com/weight-loss/wYRoESA/

Confused

Confused
Aktivni član
Aktivni član
sve pohvale za tekst, mene sad interesuje kad odemo da kupimo hljeb kako da znamo koji je razani hljeb kad oni sve one "tamnije" nazivaju razanim?

nikita

nikita
Novi član
Novi član
Dobar tekst,tu je na spisku sve sto ja konzumiram...nazalost.Nadam se da cu sve to izbaciti iz ishrane.

10"Najgora" hrana koju možete izabrati Empty Re: "Najgora" hrana koju možete izabrati Pet Apr 16, 2010 10:31 pm

selena

selena
Aktivni član
Aktivni član
sve sto ja volim spada u najgoru hranu, moracu mojoj deci procitati ovaj tekst mozda nesto uspem da promenim

11"Najgora" hrana koju možete izabrati Empty Re: "Najgora" hrana koju možete izabrati Uto Jun 28, 2011 8:27 pm

dacanbg

dacanbg
Aktivni član
Aktivni član
Ja ne mogu da ne jedem beli hleb. Doduse, smanjila sam unos na jednu krisku dnevno, a i u mom slucaju cini mi se da uopste nije tacno da se brzo ogladni - naprotiv, poprilicno me zasiti.

12"Najgora" hrana koju možete izabrati Empty Re: "Najgora" hrana koju možete izabrati Ned Dec 25, 2011 9:36 pm

nena227


Aktivni član
Aktivni član
proba

http://www.TickerFactory.com/weight-loss/wYRoESA/

13"Najgora" hrana koju možete izabrati Empty Re: "Najgora" hrana koju možete izabrati Ned Dec 25, 2011 9:41 pm

nena227


Aktivni član
Aktivni član
proba 2

http://www.TickerFactory.com/weight-loss/wYRoESA/

14"Najgora" hrana koju možete izabrati Empty Re: "Najgora" hrana koju možete izabrati Čet Feb 23, 2012 2:24 am

Sabina88

Sabina88
Aktivni član
Aktivni član
Voljela bih da moj muz hoce da poslusa i jedan moj savjet,ovo je jako lijep tekst.Ali nikako da ga uvjerim da se nezdravo hrani,zivci mi prokljucaju kad ga vidim da jede neku hranu a pritom zalijeva coca colom ili nekim drugim gaziranim sokom...
Nekad se i ja pocastim nescim od ovoga ali ne cesto i ne jedem puno jeeeeeeee

15"Najgora" hrana koju možete izabrati Empty Re: "Najgora" hrana koju možete izabrati Čet Feb 23, 2012 12:01 pm

micikojla

micikojla
Pocetnik sa stazom
Pocetnik sa stazom
Od kada sam procitala ovaj tekst ne izbija mi iz glave! A cak i nisam neki ljubitelj ovih stvari! Wink Kad sve ovo,sto u principu i sam znas,procitas na jednom mestu,lepo se zamislis kad posegnes za tom vrstom hrane! Svaka cast autoru!

16"Najgora" hrana koju možete izabrati Empty Re: "Najgora" hrana koju možete izabrati Čet Mar 15, 2012 12:19 pm

SladjaAS

SladjaAS
Aktivni član
Aktivni član
Lep tekst,
Pre izvesnog vremena sam skoro sve od toga izbacila iz upotrebe Very Happy

Ali imam par pitanja: reading
- da li je suvi zacin, kao sto su Vegeta, Zacin C, i slicni, isto toliko stetni, kao i supica iz kesice i kocka supe?
- i drugo pitanje je: da li je stetna crna kafa, koliko soljica dnevno sme da se pije i da li strasno ako popijem slatku kafu? upitnik

17"Najgora" hrana koju možete izabrati Empty Re: "Najgora" hrana koju možete izabrati Pet Mar 16, 2012 3:17 am

Pužić

Pužić
Aktivni član
Aktivni član
Vegeta ili Začin C imaju praktično iste sastojke kao i kocke za supu. A znamo da nisu dobri ne samo za proces dijete već i za opšte zdravlje. Zato ih zaobiđi u širokom luku. Wink
Što se kafe tiče, tu sama vidi koliko ti prija i koja vrsta kafe. Uglavnom, ni u čemu ne treba preterivati pa i u nalivanju kafom. Wink Ako si već na dijeti, a piješ slatku kafu, mogla bi da razmisliš o sojinom mleku u prahu ili sličnim dodacima umesto samog šećera. Very Happy

18"Najgora" hrana koju možete izabrati Empty Re: "Najgora" hrana koju možete izabrati Pon Mar 19, 2012 12:44 am

SladjaAS

SladjaAS
Aktivni član
Aktivni član
Hvala puno na odgovorima good
Inace, pijem 2 soljice kafe dnevno, a nisam ni znala da je sojino mleko slatko, mada soja mi nije dozvoljena zbunjen, tako da cu morati da nadjem drugo resenje.
Mozda fruktoza, dekstroza, smedji secer? upitnik
A hranu samo malo posoliti i to je to?

19"Najgora" hrana koju možete izabrati Empty Re: "Najgora" hrana koju možete izabrati Pon Feb 25, 2013 8:42 pm

dusa

dusa
Aktivni član
Aktivni član
Ovaj text je odlican i primenjujem uglavnom sve,tj izbegavam da jedem sve sa liste,jedino mozda pohovanu ribu jedem ponekad ili testeninu,ali u malim kolicinama.Ja bih volela da znam koliko je vegeta stetna posto sam cula da je treba izbegavati? flower

20"Najgora" hrana koju možete izabrati Empty Re: "Najgora" hrana koju možete izabrati Uto Feb 26, 2013 3:38 am

Lana

Lana
Urednik i "čuvar ključa teretane"
Urednik  i
Vegeta? I bilo sta na tu temu? Bljak!

Dovoljno je pogledati sastav pozadi i sve je jasno... Bolje je koristiti domace, prirodne zacine (pa makar i susene) nego hemiju.

21"Najgora" hrana koju možete izabrati Empty Re: "Najgora" hrana koju možete izabrati Uto Feb 26, 2013 6:40 pm

dusa

dusa
Aktivni član
Aktivni član
Pokusala sam da kuvam bez vegete,ali hrana mi nekako nije ukusna.Ipak pokusacu da je koristim u sto manjoj meri!! Very Happy

22"Najgora" hrana koju možete izabrati Empty Re: "Najgora" hrana koju možete izabrati Uto Feb 26, 2013 11:04 pm

Tajci

Tajci
Moderator
Moderator
Umesto vegete mozes kupiti mesano suseno povrce. Ima ga u prodavnicama Zdrave hrane i Meraktoru. Meni je odlicna zamena. bay

23"Najgora" hrana koju možete izabrati Empty Re: "Najgora" hrana koju možete izabrati Pet Nov 29, 2013 9:54 pm

Tamarica90


Novi član
Novi član
Odlican tekst!

Sponsored content


Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu