Dijeta i mi
Dijeta i mi je forum podrske u toku dijete. Ukoliko zelite da nam se pridruzite - mozete se registrirati. Clanovi imaju pristup nekim delovima foruma kojeg kao gosti ne mogu da vide

Join the forum, it's quick and easy

Dijeta i mi
Dijeta i mi je forum podrske u toku dijete. Ukoliko zelite da nam se pridruzite - mozete se registrirati. Clanovi imaju pristup nekim delovima foruma kojeg kao gosti ne mogu da vide
Dijeta i mi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

forum podrske u toku dijete


Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1Zacini u nasoj ishrani Empty Zacini u nasoj ishrani Uto Jul 15, 2008 12:03 am

Tajci

Tajci
Moderator
Moderator
Zacini u nasoj ishrani Zacini11Vecina jela bez zacina nas ostavlja ravnodusnim, kao covek bez duha.
Zacini su zastupljeni u svakodnevnoj upotrebi, a kako cemo ih upotrebiti, najvise zavisi od nasih kulinarskih sposobnosti, od iskustva, maste i zelje da jelu damo licno obelezje.
Vecina zacina pored ukusa i arome ima i odredjeno lekovito svojstvo..

Najvaznije je znati, koji zacin najbolje poboljsava ukus nekom jelu i ne preterivati u kolicini, kao i ne mesati vise zacina odjedanput.

Ima jako puno tih poboljsivaca ukusa, pa cu nabrojati neke koji se najvise koriste na nasem podneblju, pored soli, bibera, persuna i aleve paprike.

Na mojoj polici u kuhinji se uvek nalazi bosiljak, mirodjija, majcina dusica, djumbir, kurkuma, vlasac, kim, nana, morska i kalijumova so, kari, origano, lovor, safran, soja sos, muskatni orascic, gomasio i jos po neka mlevena semenka

Mada su zacini veoma poznati, o njima se mnogo pise, zasluzuju da im se i sad posvetimo....da se podsetimo ili naucimo. Krenimo u istrazivanje, usavrsavanje, kombinovanje ukusa i mirisa. A kad smo kod mirisa, pocecu sa bosiljkom....
*************************


BOSILJAK
Najcesce se upotrebljava suseni i to u jelima od povrca, corbama, supama (u manjoj kolicini),
za razna variva, pozeljan je u sosovima, sa mesom, a moze se staviti i u svezu salatu, najcesce sa paradajzom. Vrlo je efikasan sa ribom i plodovima mora.
Kao vecinu zelenih zacina i bosiljak treba staviti na kraju kuvanja, da se sacuva aroma.
Lekovita svojstva – pogodan je za disajne organe, pomaze varenju i deluje umirujuce.

MIRODJIJA
Ima jaku aromu i ne treba je stavljati u vecoj kolicini i nije preporucljivo mesati je sa ostalim aromaticnim zacinima, jer ih mirodjija preovladava. Poboljsava ukus čorbama, sosovima gde se stavlja krastavac i uopste u sve salate sa krastavcem, dobra je kombinacija sa graskom i boranijom. Cesto se koristi u omletima, sa ribom kad se pravi sa povrcem. Domacice je rado stavljaju u tegle sa kiselim krastavcima i tad se moze koristiti cvet.
Lekovita svojstva - posto ima vitamina C poboljsava imunitet, sprecava grceve u stomaku i pospesuje drenazu bubrega. Pogodaan je u dijetama, jer ubrzava probavni proces.

MAJCINA DUSICA
Mnogi je smatraju prirodnim konzervansom. Majcina dusica mozda ima najprijatniju aromu, mada to zavisi od ukusa.
Koristi se u pripremi pirinca, prosa, gersle, testenine. Poboljsava ukus teletine, jagnjetine, pri punjenju piletine i curetine.. Vrlo je efektna u varivima od divljaci u raznim sosovima, prelivima.... Daje posebnu aromu i u marinadama za ribu.
Ja je stavljam u sva variva, sem u boraniju i grasak. Tu volim da mi preovladava mirodjija.
Lekovita svojstva – Majcina dusica se preporucuje kao umirujuce sredstvo i kao vecina zacina, poboljsava varenje.

VLASAC
Po izgledu i ukusu, ubrajamo ga u vrste luka. Zbog njegovog intenzivnog mirisa i ukusa, jela su pikantnija. Treba ga koristiti u salatama kao svez, supama, corbama, varivima od povrca. Pogodan je i za dekoracije trpeze, jer ima tanko, dugacko takozvano perje, kao mladi luk.
Lekovita svojstva. – svi zacini, pa i vlasac ucestvuje u poboljsanju varenja, otklanja gasove. Treba ga koristiti i svezeg radi vitamina C i A, kao i minerala, najvise gvozdje i fosfor.

KARI
MVrlo popularan zacin, pogotovo sto s esastoji od vise zacina, najcesce su to - kurkuma, korijandar, kumin, kardamom, čili, đumbir, piment.. Oporog je ukusa i mirisa i koristi se pikantnim varivima, u pripremi mesa, povrca, pirinca
Ako zelimo da nam sos bude specificnog ukusa, stavljamo kari. Mnogi pojacavaju karijem i ukus piletine.
Kari je u stvari mesavina raznih zacina
Lekovita svojstva – pojacava apetit i kao ostali zacini, varenje

CIMET
Ah taj cimet, divnog ukusa, boje i mirisa. Koristimo ga u mnogim receptima za kolace, slatke pite, vocne salate... U novije vreme mozemo kupiti i cajeve sa cimetom. Mnoge domacice stavljaju stapice cimeta u kutiju sa secerom, da poprimi tu divnu aromu. Sutlijas ce dobiti poseban ukus, ako ga pospemo cimetom. Mozemo ga umesati i u toplo mleko i dobicemo lep napitak. Na Istoku ga koriste i u slanim jelima, najcesce sa piletinom
Lekovita svojstva – ima svojstvo prenosnika hranljivih materija u organizmu. Koriste ga dijabeticari u regulisanju secera. Pomaze poboljsanju cirkulacije u organizmu.
Veliki je spisak lekovitosti cimeta pomesanog sa medom.

DJUMBIR
Sve vise dobija vaznu ulogu u nasim kulinarskim vestinama. Koristimo ga u prahu ili svez koren.
Specificno slatkasto ljutkast, daje jelima poseban, neobican ukus. Smatra se lekovitim zacinom i vrlo je rasprostranjen u upotrebi.
Mozemo ga koristiti u skoro svim slanim jelima – u corbama, varivima, umacima, sa svim vrstama mesa, a u zadnje vreme dobija svoje mesto i u nekim slatkisima.
Prilicno je jak i ne treba ga koristiti u vecoj kolicini.
Lakovita svojstva – ima antibakterijsko dejstvo, smiruje kasalj. Koristi s eu napicima protiv prehlade. Koristne su obloge od djumbira kod bolova od reumatizma, migrene, artritisa. Deluje kod smanjenja stomacnih grceva, smanjuje napetost misica, izbacuje toksine iz organizma. Koristan je za jetru, zuc, bubrege....

RUZMARIN
Moze se koristi u pripremanju svih vrsta mesa. Jakog je ukusa i mirisa i treba ga koristiti u manjim kolicinama. Najefikasniji je sa jelima na rostilju. Poboljsava ukus ribljim marinadama i corbama. Moze se koristiti i sa povrcem., mahunarkama i krompirom.
Lekovita svojstva – poznat je kao antireumatik i koristi se u vidu obloga sa alkoholom.

LOVOR
Koristi se kao sasusen, jakog je i gorkastog ukusa. Njacesce ga stavljamo u zimska jaka jela, kao kiseli kupus, pasulj, tamni umaci, jace corbe i supe od govedine. Koristi se i u pikantnim pecenjima i marinadama za divljac. Domacice ga rado koriste u pripremanju pihtija
Lekovita svojstva – podize imunitet i cesto se koristi kod prehlada.

Moram dodati jedan dobar savet nasih baka. Lovor ne podnose insekti i korisno je staviti nekoliko listova u brasno, zitarice....sve sto je podlozno larvama.

KAPAR
U prodavnicama ga nalazimo u malim teglicama, sto nam govori da je jakog ukusa i koristi se u pikantnim tamnim sosovima gde nam je potreban stimulans za varenje. Tu deluje kapar.
Lekovita svojstva –vec spomenuh da je dobar za varenje.

MUSKATNI ORASCIC
Jedan od retkih zacina koji s ekoriste za slatka i za slana jela, mada je i to stvar ukusa, jer se najcesce koristi u poslasticama. Od slanih jela se mogu izdvojiti variva sa mesom,
Ja ga rado stavljam na bareno povrce i u corbice.
Lekovita svojstva – koristan je kod problema sa mucninom, sa dijarejom, a ima i umirujuce dejstvo.

KURKUMA
Ovo mi je omiljeni zacin. Ne znam da li je koristim radi divne uito-narandzaste boje koju daje jelima, da li zbog poboljsanja ukusa ili lekovitosti. Sve je zastupljeno do te mere, da je nikako ne treba izbegavati.
Kurkuma se najvise koristi za pilav i sva jela od pirinca. Moze biti zastupljena u svakom jelu, pogotovo u varivima od mahunarki.
Ona je obavezan sastojak karija i daje mu onu specificnu boju.
Lekovita svojstva - Kurkuma zauzima najvise mesto po lekovitosti u zacinima. Veliki je spisak njenog svojstva. Deluje kao antioksidans, antibakterijski, antireumatski....Prociscava krv, pomaze jetri, zuci, bubrezima. Smanjuje dijabetes, holesterol, krvni pritisak....otklanja i respiratorne tegobe. Vrlo je efikasna kod povreda.
Kurkuma zasluzuje da se nadje na polici u svacijoj kuhinji i nemojte je izostaviti u svojim jelovnicima, jer time uskracujete svom organizmu mnoge lekovite sastojke koje daje ovaj divan zacin.
****************************

Za upotrebu zacina, ne postoje striktna pravila. Moramo istrazivati, zadovoljiti svoje ukuse koji su razliciti i zato nije pozeljno preterivati sa zacinima. Ne treba ih koristiti u vecim kolicinama.
Zacini koji imaju jak miris i ukus, ne treba stavljati zajedno.
Ne smemo zaboraviti da zacini poboljsavaju ukus nekom odredjenom jelu i ne treba da neutralise njegov ukus.
Istrazujte, pustite masti na volju, kuvajte sa ljubavlju i necete pogresiti
By Tajci

2Zacini u nasoj ishrani Empty Re: Zacini u nasoj ishrani Uto Nov 08, 2011 12:03 pm

vega

vega
Aktivni član
Aktivni član
od nabrojanog svakodnevno koristim djumbir i cimet. zanima me zašto djumbir ne bi trebalo koristiti u većoj količini i koliko bi bila ta "veća količina"? upravo jedem djumbir sa kuvanim int.pirinčem i koprivom, dobro sam se oljutila - odsekla sam kolut debljine 1.5cm kao i obično, grickam ga u većim komadima. da li preterujem? cimet sipam obilno, ne merim ali recimo 1-2 supene kašike na čašu jogurta (tako ga najviše volim, ili zaspem jabuke). verovatno je i to previše? koje bi bile štetne posledice?

3Zacini u nasoj ishrani Empty Re: Zacini u nasoj ishrani Uto Nov 08, 2011 7:25 pm

Tajci

Tajci
Moderator
Moderator
Vega, izgleda da uzivas u jako pikantnoj hrani.
Vecina zacina ima pozitivan efekat ako se koristi u manjim kolicinama. Tu su jaka etericna ulja i neke supstance koje mogu delovati cak i kancerogeno u vecim kolicinama.

Zacin je kao droga. U manjim kolicinama se koristi kao lek, a sve preko dozvoljene granice, vremenom skodi na razne nacine.

Vega , sigurna sam da sebi ne cinis dobro sa toliko kolicinom.
bay

4Zacini u nasoj ishrani Empty Re: Zacini u nasoj ishrani Sre Nov 09, 2011 10:40 am

vega

vega
Aktivni član
Aktivni član
ne znam zašto se djumbir uopšte računa u začine pa da potpada pod pravilo "malih količina". meni je on nešto kao luk (crni ili beli) koje isto često jedem, uveče naravno, najčešće beli. djumbiru volim ljutkasto-kiseli ukus (žao mi je da ga kuvam iako za razliku od lukova trpi kuvanje) a jedem koliko me vodi osećaj za ljuto, isto kao i za svaki luk. ranije nisam volela ljuto uopšte pa sam se navikla postepeno ali mislim da ne preterujem iako je teško odrediti šta je nekom preterano (napr. prah kajen paprike uzmem malo i retko, to mi je baš ljuto).

sa cimetom je druga priča, njega računam u začine (ipak je to kora drveta). verovatno sam pretela napisavši 1-2 supene kašike (biće pre kafene kašičice) jer ne merim, ali cimet mislim da ipak smanjim, tj. da se kontrolišem kada ga sipam u čašu.

Sponsored content


Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu