Dijeta i mi
Dijeta i mi je forum podrske u toku dijete. Ukoliko zelite da nam se pridruzite - mozete se registrirati. Clanovi imaju pristup nekim delovima foruma kojeg kao gosti ne mogu da vide

Join the forum, it's quick and easy

Dijeta i mi
Dijeta i mi je forum podrske u toku dijete. Ukoliko zelite da nam se pridruzite - mozete se registrirati. Clanovi imaju pristup nekim delovima foruma kojeg kao gosti ne mogu da vide
Dijeta i mi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

forum podrske u toku dijete


Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1Dobre i loše strane voća ! Empty Dobre i loše strane voća ! Sub Maj 17, 2008 3:41 am

lil

lil
Admin
Admin
Dobre i loše strane voća ! 364331402386yd8

GREJPFRUT

DOBRE STRANE
Sadrži mnogo vitamina C, a crveni i karotinoide - pigmente koji se nalaze i u narančama, kao i u žutom voću i povrću bogatom antioksidansima, zaštitnicima imunološkog sistema.
LOŠE STRANE
I mala čaša soka od grejpa može umanjiti dejstvo mnogih lijekova, poput antidepresiva, lijekova protiv povišenog kolesterola i visokog krvnog pritiska. Sastojci grejpfruta sprečavaju enzime koji utiču na djelovanje lijekova, te prouzrokuju neku vrstu predoziranosti. Ukoliko lijek protiv povišenog kolesterola uzimate sa sokom od grejpa, to može izazvati bolove ili grčeve u mišićima.
KAKO SE ZAŠTITITI
Izbjegavajte grejpfrut ako uzimate bilo koji lijek.

KIVI

DOBRE STRANE
Bogatiji je vitaminom C od naranči i odličan je izvor kalija, koji reguliše krvni pritisak, te folne kiseline.
LOŠE STRANE
Posljednjih godina raste broj alergičnih na ovo voče. Problem je naročito izražen kod male djece, tvrdi jedna studija provedena na univerzitetu Southampton. Naime, ustanovljene su reakcije kod dvije trećine ispitane djece koja su prvi put jela kivi, a tek jedna petina odraslih imala je alergijsku reakciju. Simptomi alergije su svrbež ili otečena sluznica u ustima, a u težim slučajevima i otežano disanje i anafalitički šok. Alergiji na krvi više su izloženi oni koji pate od proljetnih alergija, kao i oni koji su alergični na kikiriki, mlijeko i jaja.
KAKO SE ZAŠTITITI
Simptomi poput svrbeža, nadraženog grla ili mjehurića na usnama upućuju na alergiju, koja se može pogoršati ako nastavite uzimati ovo voće, te ako u porodici postoje osobe sklone alergijama. Bilo bi dobro da se posavjetujete s ljekarom ukoliko djeci prvi put dajete kivi.

JABUKA

DOBRE STRANE
Odličan je izvor mnogih korisnih sastojaka, a naročito flavonoida, koji sadrže antioksidanse čuvare srca.
LOŠE STRANE
Neotopiva vlakana iz jabuka onima koji pate od sindroma nadraženih crijeva, a koji napada više od jedne od pet žena u toku života, mogu donijeti mnoge probleme. Spomenuta vlakna fermentiraju u gasove, koji mogu izazvati bolove i nadimanje.
KAKO SE ZAŠTITITI
Izbjegavajte jabuke ukoliko patite od nadimanja ili neugodnog osjećaja u crijevima kojem ne znate uzrok. Nemojte jesti jabuke, ali ni bilo koje drugo voće svaki dan, jer vašim crijevima trebaju različite vrste vlakana kako bi dobro funkcionisala.

BOROVNICE

DOBRE STRANE
Odličan su izvor antioksidanasa karakterističnih za crveno, ružičasto i voće i povrće plave boje, koji štite od srčanih oboljenja, raka i preuranjenog starenja.
LOŠE STRANE
Kao i sve ostalo jagodičasto voće koje raste blizu zemlje, postoji rizik od zagađenja otpadnim vodama, koje može izazvati trovanje stomaka, a čak i obolijevanje od hepatitisa A.
KAKO SE ZAŠTITITI
Uvijek perite borovnice, kao i svako drugo voće, a posebno ono koje raste uz zemlju, pod mlazom tekuće vode.

BANANE

DOBRE STRANE
Vraćaju energiju i bogate su kalijem, magnezijem i vitaminom B6, koji je dobar za nerve.
LOŠE STRANE
Zelene banane mogu izazvati probleme s probavom, jer se škrob koje sadrže veoma teško probavlja. U Francuskoj je provedeno istraživanje prilikom kojeg je 84 posto ispitanika koji su jeli zelene banane, imalo ozbiljne probavne smetnje.
KAKO SE ZAŠTITITI
Jedite isključivo banane sa žutom korom.

DINJA

DOBRE SIRANE
Ovo niskokalorično voće bogat je izvor karotenoida, koji pozitivno utiču na imunološki sistem.
LOŠE STRANE
Na kori dinje, koja dodiruje tlo prilikom uzgajanja, nerijetko se razvija salmonela.
KAKO SE ZAŠTITITI
Prije nego što razrežete dinju, obavezno dobro operite i posušite koru.

KOKOSOV ORAH

DOBRE STRANE
Bogat je folnom kiselinom, neophodnom za obnavljanje ćelija.
LOŠE STRANE
Meso kokosovog oraha je vrlo bogato zasićenim mastima, jednim od glavnih krivaca za povišen holesterol i oboljenja srca. Samo četvrtina kokosovog oraha sadrži 29 grama zasićenih masti, što je devet grama više od preporučene dnevne doze za žene.
KAKO SE ZAŠTITITI
Jedite samo prerađeni kokos. Ali, bez grize savjesti možete piti kokosovo mlijeko, jer sadrži vrlo malo masnoća.

NAR

DOBRE STRANE
Odličan je izvor kalija, koji reguliše krvni pritisak, te karotenoida, antioksidanasa koji su odlični u borbi protiv raznih bolesti.
LOŠE STRANE
Kad jedete nar ne možete izbjeći da progutate sjemenke, koje su pogubne za one s osjetljivim stomakom, jer mogu izazvati iritaciju sluzokože crijeva, pa čak i proljev. Naročito su ugroženi oni koji boluju od Crohnove bolesti ili ulceroznog kolitisa, kod kojih su crijeva već oštećena.
KAKO SE ZAŠTITITI
Nemojte riskirati jedući nar ukoliko patite od bilo kojeg oboljenja crijeva.

izvor

https://dijeta.serbianforum.info

2Dobre i loše strane voća ! Empty Re: Dobre i loše strane voća ! Pet Mar 05, 2010 12:45 pm

sakiki

sakiki
Aktivni član
Aktivni član
Hvala, vrlo koristan tekst!

3Dobre i loše strane voća ! Empty Re: Dobre i loše strane voća ! Pet Jul 30, 2010 1:02 pm

vega

vega
Aktivni član
Aktivni član
Za mene voće ima samo jednu lošu stranu - što ga se redovno prejedem! Kad kupujem uvek su mi ga "gladne oči" pa dovučem voće svih vrsta i u količinama, a šteta da se pokvari whistle . Tako se od voća ušećerim i ukiselim, pa ne samo što tako preteram kalorijski nego što organizam uveče traži protivtežu u masnom i testu, dakle još kalorija kad im vreme nije! Ali izgleda da ne mogu da se obuzdam - danas sam donela na posao četiri breskve, kupine i malu lubenicu, a još je petak i samo jedan kolega raspoložen da pomogne kod lubenice. Još je sad i dobro koliko sam nekad jela voća...

4Dobre i loše strane voća ! Empty Re: Dobre i loše strane voća ! Ned Avg 29, 2010 4:11 pm

zeca

zeca
Aktivni član
Aktivni član
Ja imam odredjenu dnevnu potrebu za vocem. I ranije dok to nisam znala obicno kad se vratim sa posla rucam, pa otspavam pa onda uzmem uvece voce da jedem. Tada sam se stalno gojila. E onda, kad sam procitala da to voce uvece sto se jede nista ne znaci i da je to kao da si pojeo cokoladu, promenila sam nacin ishrane i krenula ujutru za dorucak da jedem voce. Tako sam ubrzala metabolizam, uvece mi se uopste ne jede voce jer sam vec tu dnevnu dozu unela i super se osecam...

5Dobre i loše strane voća ! Empty Re: Dobre i loše strane voća ! Uto Jan 25, 2011 10:12 pm

meskalit


Aktivni član
Aktivni član
Iznenadili su me podaci o jabukama. Mislila sam da povoljno utiču na probavu. Još ih i jedem kada me boli stomak... Embarassed

6Dobre i loše strane voća ! Empty Re: Dobre i loše strane voća ! Čet Apr 28, 2011 2:52 pm

Invisible

Invisible
Aktivni član
Aktivni član
meni se isto od jabuka nadme stomak Sad

7Dobre i loše strane voća ! Empty Re: Dobre i loše strane voća ! Ned Maj 01, 2011 5:55 pm

Tajci

Tajci
Moderator
Moderator
Jabuka je jedino voce koje se moze jesti posle obroka jer pomaze probavi, ali ...sve je individualno.

8Dobre i loše strane voća ! Empty Re: Dobre i loše strane voća ! Čet Maj 26, 2011 12:32 am

Atinicaa

Atinicaa
Aktivni član
Aktivni član
Ja sam primetila da mi bash i ne prijaju jabuke depressed
Slatke pogotovo... ali kisele i ne toliko... nzm dal to sad ima veze upitnik

9Dobre i loše strane voća ! Empty Re: Dobre i loše strane voća ! Pet Jun 10, 2011 11:28 am

bajama

bajama
Aktivni član
Aktivni član
...meni se dešavalo da me nakon jabuke pojedene na tašte tako zaboli želudac da sam na duže vrijeme prestala jesti jabuke...a opet nije dobro jesti voće na pun želudac... zbunjen

10Dobre i loše strane voća ! Empty Re: Dobre i loše strane voća ! Uto Jan 15, 2013 10:13 pm

tawara

tawara
Aktivni član
Aktivni član
Ja bih dodala jos i bol u zeludcu, posle soka od grejpa ili pomorandze.
A tako ih voooolim Sad

11Dobre i loše strane voća ! Empty Re: Dobre i loše strane voća ! Uto Jan 15, 2013 11:35 pm

godijelji


Aktivni član
Aktivni član
Ja sam od povece Smile kolicine voca dobio gore pomenutu (kivi) alergija svrabez nepca i to mi vec par godina traje i zadaje velike probleme ima li ko kakav savjet kako da se rijesim toga (osim da izbacim vecinu voca koja sadrzi c vitamin, sto je nemoguce) .

12Dobre i loše strane voća ! Empty Re: Dobre i loše strane voća ! Sre Jan 16, 2013 9:48 pm

Tajci

Tajci
Moderator
Moderator
Pretpostavljam da si se obracao doktoru i dobio neke savete.
Mozda bi trebao napraviti test intolerancije na ishranu ili iskljuciti sveze voce iz ishrane, ako ti termicki obradjenone smeta, mozes ga uzimati kao kompote.
C vitamin se unosi i povrcem.
Ipak, pravi odgovor je kod strucnjaka. bay

13Dobre i loše strane voća ! Empty Re: Dobre i loše strane voća ! Sre Jan 16, 2013 9:57 pm

godijelji


Aktivni član
Aktivni član
Smile a znam , radio sam intoleranciju i opet sam imao alergiju jedino mi pomaze tableta presing ali i ona sve manje ,nemaju doktori nikakav odgovor kazu samo pi tablete ne znaju ni oni u stvari Smile

Sponsored content


Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Similar topics

-

» TOPLJENJE MASNIH NASLAGA!!!

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu