Dijeta i mi
Dijeta i mi je forum podrske u toku dijete. Ukoliko zelite da nam se pridruzite - mozete se registrirati. Clanovi imaju pristup nekim delovima foruma kojeg kao gosti ne mogu da vide

Join the forum, it's quick and easy

Dijeta i mi
Dijeta i mi je forum podrske u toku dijete. Ukoliko zelite da nam se pridruzite - mozete se registrirati. Clanovi imaju pristup nekim delovima foruma kojeg kao gosti ne mogu da vide
Dijeta i mi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

forum podrske u toku dijete


Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

Aleksandra*

Aleksandra*
Aktivni član
Aktivni član
Много ми значи што сам наишла на овај форум и захваљујем се свима на жељи и труду да нам помогну да победимо своју слабост према храни :-)
Наиме, треба ми ваша помоћ. Имам 32 године и никада до сада ми месечни циклус није изостао, увек је био редован.
У фебруару сам имала рекордних 75 кг и тада сам почела да тренирам три пута седмично. Постепено сам мршавила, у просеку 3 кг месечно. У току поста сам смршала само 1 кг (март-средина априла), а у јуну 4 кг. Сада имам 57 кг.
Постепено сам мењала и исхрану. Прво сам избацила грицкалице, па нездраву храну (пржено, печено), а онда на крају и скроб (који ми ужасно смета - надимам се, имам затвор, данима не могу да га се ослободим, и веома сам лоше воље кад год поједем неку намирницу која садржи скроб).
У од јула нисам имала месечни циклус. Била сам код гинеколога и на том пољу нема никаквих сметњи. А, осим тога се осећам добро, без икаквих сметњи.
На интернету сам прочитала да до поремећаја може доћи услед недостатка масти у исхрани и, искрено, то је велика вероватноћа узрок изостанку циклуса, јер сам скоро у потпуности избацила масноће из исхране (уље, маст).
Моје питање је како да повратим месечни циклус, које масти да уведем у исхрану, а да то не поквари огроман труд који сам уложила, да буде здраво?

Tajci

Tajci
Moderator
Moderator
Aleksandra, nismo sad u prilici da ti pruzimo strucan odgovor, na zalost, ali veruj, to treba ipak bolje ispitati.
Vazno je da nije ginekoloski poremecaj. Nadam se da te specijalista uputio kako dalje ispitati problem

Zdrava ishrana ne podrazumeva , iskljucenje masnoce. Jako je potrebna jer hrani mozak, pomaze u dovoljnoj apsorpciji namirnica koje unosimo i da ne nabrajam dalje, ukljuci masnoce:maslinovo ulje hladno cedjeno (virgin) za sve sto ne podlezxe termo obradi.
Obicno masl. ulje, ulje od grozdja, moze i palmino-za kuvanje.

Ponekad mozes koristiti puter, cak i malo masti, ako su dobri nalazi.

Najvaznije da odradis ispitivanje kako treba.
bay





Aleksandra*

Aleksandra*
Aktivni član
Aktivni član
Хвала много на одговору! Те масноће управо и користим (девичанско маслиново уље за преливе, а свињску маст за термичку обраду), само сам веома опрезна са количином. Искрено, била сам претерала у томе, односно страх од гојења је био толики да сам стварно била смањила на најмању могућу количину њихов унос, али то сам већ променила (повећала сам унос)

Нажалост, од лекарке никакав савет нисам добила :-/ Зато сам се овде и обратила, док не добијем "личнију" помоћ, а то намеравам у наредних неколико дана. Само бих волела да знам које врсте налаза треба да радим, које хормоне да испитујем...

Tajci

Tajci
Moderator
Moderator
Ne mozes taj problem resiti bez medicinske pomoci. Svaki ginekolog zna koje hormone treba ispitati. Obicno se uzrok izostanka ciklusa, preko hormona i ispituje.Naravno, ako se iskljuci trudnoca.

Zao mi je sto ti mi ovde ne mozemo pomoci da taj problem resis. Bavimo se samo ishranom i sve sto je vezano za nju. Proveri da li ti smeta gluten.
Zelim ti da sto pre resis svoj probelm. 47b20s0

Aleksandra*

Aleksandra*
Aktivni član
Aktivni član
Драга Тајчи,

Да, у праву сте. Преко интернета се не можемо лечити. То ми није ни била намера. Желела сам да чујем да ли је још неко имао оваквих искустава и шта му је саветовано, колико је требало да се ствари нормализују.

Што се тиче глутена, прилично сам сигурна да ми смета и не само глутен, него скроб уопште, у било којој намирници да се налази ( хлеб, тестенина, кекс, пиринач, пасуљ, кромпир, банана...) Потпуно ме урнише. Ем се надимам, ем га варим данима, имам затвор, ем сам од њега депресивна (стварно депресивна)...

Његово уношење сам срезала озбиљно. Једино што једем је банана и реееетко неки комад старог или тостираног старог хлеба. Банану некако и сварим, али ово остало - ужас!

Tajci

Tajci
Moderator
Moderator
Kad znas sta ti smeta, lakse ces resiti problem. Vazno je da si u kontaktu sa doktorom, a nije lose konsultovati i nutricionistu uz nalaze.
nema potrebe trpeti smetnje, kad se moze uz strucnjake to resiti.
  bay

Milica*

Milica*
I bi profi
I bi profi
Александра, потпуно је могуће да се циклус поремети ако се не уносе масти.
Сви полни хормони су по хемијској структури базирани на мастима, само су се придодале одређене хемијске групе. Према томе, нама женама је унос масти веома битан и због нормалног баланса полних хормона.
Наравно, и мушкарцима је.
Постоји много начина да уносиш маст, а да се не гојиш.

Од хормона, оно што увек треба проверити кад су или изостанци или абнормална крварења у питању је: TSH, T3, T4, FSH, LH, estradiol, progesteron, prolaktin(у случају изостанка менструације, обавезно !!!).
Прва три се односе на штитну жлезду која је чест узрок поремећаја циклуса. Друга четири се најуже односе сам циклус, од крварења до последњег дана пред крварење.
А пролактин је продукт хипофизе и он блокира менструације код породиља и утиче на стварање млека с тим што може бити повишен, а да жена нема лактацију.

Наравно, упут за озбиљног гинеколога-ендокринолога.

Aleksandra*

Aleksandra*
Aktivni član
Aktivni član
Драга Милице,

Неизмерно хвала за ове савете! Нешто сам научила, а сад знам и шта треба да проверим.

Када сам дошла на гинеколошки преглед, рекла сам докторки све што сам и овде изнела, али дословно ништа, ни реч ми није рекла о улози масти у раду хормона...ни који су даљи кораци које треба да предузмем >:-|

Нажалост, често сами себи морамо да тражимо лек поред оваквих "лекара" и сами себе да лечимо. Није ми ово први пут да имам посла са овом врстом лекара...

Још једном много хвала. Сад знам којим правцем да кренем. Велики поздрав! cheers

Milica*

Milica*
I bi profi
I bi profi
Разумем и само још једном да ти напоменем да треба да посетиш другог гинеколога .
Три месеца без менструације и без трудноће, за жену твојих година, посебно ако немаш потомство, није за заменарити. Wink

Aleksandra*

Aleksandra*
Aktivni član
Aktivni član
Да, дефинитивно мењам лекара. У ствари, ту одлуку сам донела оног тренутка када сам је питала шта може да буде узрок овом стању, а она ми рекла: "Није гинеколошки, са Вама је све у реду" ... o.o

Јавићу развој ситуације, да и други који буду имали овај проблем знају шта треба да раде и како се то решава.

Хвала вам још једном за помоћ и одговоре!

Tajci

Tajci
Moderator
Moderator
Drzim ti palceve da bude sve lako resivo. bay

Aleksandra*

Aleksandra*
Aktivni član
Aktivni član
Тајчи, хвала Вам!!! sunn10

Aleksandra*

Aleksandra*
Aktivni član
Aktivni član
Као што сам обећала, јављам вам се са новостима. Месечница ми се нормализовала! goody Узрок изостанка је недостатак масноћа у исхрани. Чим сам их повећала, циклус се вратио. Много сам срећна, јер нисам морала да узимам хормонску терапију.

Sponsored content


Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu