Dijeta i mi
Dijeta i mi je forum podrske u toku dijete. Ukoliko zelite da nam se pridruzite - mozete se registrirati. Clanovi imaju pristup nekim delovima foruma kojeg kao gosti ne mogu da vide

Join the forum, it's quick and easy

Dijeta i mi
Dijeta i mi je forum podrske u toku dijete. Ukoliko zelite da nam se pridruzite - mozete se registrirati. Clanovi imaju pristup nekim delovima foruma kojeg kao gosti ne mogu da vide
Dijeta i mi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

forum podrske u toku dijete


Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole  Poruka [Strana 1 od 2]

1Zeleni čaj Empty Zeleni čaj Pet Jan 23, 2009 1:14 am

lil

lil
Admin
Admin
U narodu se koriste i nazivi kineski, ruski , indijski čaj, u engleskom jeziku green tea.

Zeleni čaj je osušeno lišće čajne biljke Camelia Sinensis. To je biljka sitnih listića i visine kao žbun. Lišće mu je naizmenično, eliptično, na rubovima nazubljeno. Nema mirisa, a cvetovi su beli i mirišu. Raste na visoravnima Kine, Indije, Japana, Cejlona, na Javi u Gruziji. Gaji se na plantažama gde se grm seče do visine jednog metra radi većeg broja izdanaka i lakseg branja lišća.

Najbolje vrste beru se u martu kada su listovi još uvek mali. Suši se u velikim posudama ispod kojih gori vatra i sve vreme meša osetljivim dlanovima znalaca koji znaju kada je čaj osušen i kada ga treba skloniti sa vatre.

Od načina prerade zavisi da li će se dobiti crni, zeleni, žuti ili crveni čaj. Zeleni čaj se obrađuje i pri tom fermentira i dobija crnu boju. Lekoviti delovi biljke su listovi i cvet. Mnoga ispitivanja su pokazala da se korišćenjem zelenog čaja mogu sprečiti maligna oboljenja prostate. Zeleni čaj snižava holesterol, pomaže snižavanju krvnog pritiska, blagotvorno deluje na srce i krvne sudove.

Miris ovog napitka, nežne zelene boje, kiselkastog ukusa podstiče pozitivne misli, krepi celo telo i um, umiruje, opušta i pročišćava organizam. Ispitivanjem ekstrata zelenog čaja pokazalo se da smanjuje nivo lipida, triglicerida i holesterola u krvi, a time i opasnost od bolesti krvnih sudova i arterioskleroze. Čaj sadrži i minerale koji su neophodni za čovekovo zdravlje poput kalijuma, bakra, gvožđa i mangana.

Poznato je njegovo diuretsko svojstvo, pomaže protiv celulita jer ograničava apsorpciju masnoće i podstiče površinsku cirkulaciju. Ekstrat čaja koristi se za negu kože, usne šupljine, protiv peruti u kosi, kod opekotina i za lečenje akni. Istraživanja koja su sproveli Japanci pokazala su da se u delovima zemlje u kojima se bere i proizvodi zeleni čaj nema smrtnosti od raka želuca i pluća. Uživajte u svojoj šoljici zelenog čaja, bilo da je filter vrećica u pitanju ili zeleni čaj na merenje.

izvor

https://dijeta.serbianforum.info

2Zeleni čaj Empty Re: Zeleni čaj Ned Mar 08, 2009 8:24 pm

Bobica_krofnica

Bobica_krofnica
Aktivni član
Aktivni član
Da li postoji neko ograničenje u količini zelenog čaja koji smem da popijem u toku jednog dana? Mišljenja na koja sam do sada naišla su podeljena. hvala

3Zeleni čaj Empty Re: Zeleni čaj Ned Mar 08, 2009 11:26 pm

lil

lil
Admin
Admin
2-3 solje caja dnevno . Ako se zeleni caj pije sa djumbirom (takodje utice na razgradnju masnoce), obavezno mu dodati limun ili vitamon C , mada limun ionako treba da se stavlja u zeleni caj, jer mu pojacava dejstvo . Limun i vitamin C se ne stavljaju u vreo caj .



Poslednji izmenio lil dana Ned Nov 29, 2009 3:04 am, izmenjeno ukupno 1 puta (Razlog : dodala informaciju o djumbiru)

https://dijeta.serbianforum.info

4Zeleni čaj Empty Re: Zeleni čaj Pon Mar 09, 2009 9:17 pm

Bobica_krofnica

Bobica_krofnica
Aktivni član
Aktivni član
Hvalaaa!!! Ja sam preterivala, dešavalo mi se da popijem i litar ipo- dva na dan!!! :0)

5Zeleni čaj Empty Re: Zeleni čaj Sub Avg 29, 2009 3:39 pm

sanela.alicic


Novi član
Novi član
zdravo zanima me koja vrsta pakovanja zelenog caje je najbolja posto postoji mnogo proizvodaca hvala

6Zeleni čaj Empty Re: Zeleni čaj Sub Avg 29, 2009 6:45 pm

Sun

Sun
Administrator
Administrator
Sanela,
Ovde nas ima iz razlicitih zemalja tako da ti ne mozemo preporuciti neki poseban brend. Ono sto ja znam o cajevima uopste je da je uvek bolje kupiti caj u listicima nego u filter vrecici. U nekim gradovima ima specijaliziranih prodavnica za cajeve, kao i raznih bio-prodavnica (zdrave hrane) . Tamo obicno rade iskusni prodavaci pa te oni mogu posavetovati koji caj da kupis.

7Zeleni čaj Empty Re: Zeleni čaj Pet Mar 26, 2010 12:50 am

Saskica


Aktivni član
Aktivni član
I ja sam cula od par nutricionista da je mnogo bolje piti zeleni caj u listicima i dodati mu limun nego ovaj u kesicama jer njemu dodaju razne aditive i na kraju to i nije ono sto nama treba.

8Zeleni čaj Empty Re: Zeleni čaj Sre Apr 28, 2010 1:10 am

branka64

branka64
Pocetnik sa stazom
Pocetnik sa stazom
pila sam zeleni caj i u listicima i filter vrecice,al nisam odusevljena...ja u stvari ne volim caj ni kad sam bolesna.....pre 20 dana kupila sam zeleni caj u kapsulama italijanski i
prezadovoljna sam...suvisnu tecnost iz organizma bas izbacujem whistle

9Zeleni čaj Empty Re: Zeleni čaj Uto Maj 11, 2010 3:20 pm

Iivaanaa92


Aktivni član
Aktivni član
i ja sam preterivala jedno vreme bas,skuvam malo jaci pa ga razblazim na litar ipo...pa bi bilo dobro ako bi neko naveo koliko grama da se stavi recimo u 1 litar vode icoffe

10Zeleni čaj Empty Re: Zeleni čaj Sub Maj 15, 2010 4:42 pm

mmiilliiccaa


Novi član
Novi član
Branka 64
Kako se zove taj caj u kapsulama sto si kupila i da li ti stvarno pomaze?

11Zeleni čaj Empty Re: Zeleni čaj Sub Maj 15, 2010 9:12 pm

branka64

branka64
Pocetnik sa stazom
Pocetnik sa stazom
mmiilliiccaa ::Branka 64
Kako se zove taj caj u kapsulama sto si kupila i da li ti stvarno pomaze?
pomaze mnogo bar meni goody posebno kod oslobadjanja suvisne tecnosti........ja sam se odlucila za kapsule jer caj ne volim da pijem ni kad sam bolesna whistle ,kapsule su italijanskog proivodjača ESI,ima kod nas u apoteci ..pakovanje 150kapsula 580dinara

12Zeleni čaj Empty Re: Zeleni čaj Uto Maj 18, 2010 8:32 am

mmiilliiccaa


Novi član
Novi član
Branka 64,
koliko se na dan pije?
Hvalati puno, probacu da ih nadjem i da ih uzmem

13Zeleni čaj Empty Re: Zeleni čaj Uto Maj 18, 2010 12:12 pm

branka64

branka64
Pocetnik sa stazom
Pocetnik sa stazom
3-4 kapsule dnevno

14Zeleni čaj Empty Re: Zeleni čaj Uto Maj 18, 2010 1:31 pm

nancy

nancy
Aktivni član
Aktivni član
Meni je nutricionistkinja ogranicila zeleni i crni caj na 150 ml dnevno?!

15Zeleni čaj Empty Re: Zeleni čaj Ned Feb 27, 2011 7:22 pm

grancica

grancica
Aktivni član
Aktivni član
Ranije kad sam drzala dijetu znala sam da ne jedem nista po ceo dan i da popijem nekoliko velikih solja zelenog caja. To je dovelo do toga da sad ne mogu ocima da ga vidim Sad ali pokusacu sebe da ubedim bar pre spavanja jednu solju da popijem Very Happy

16Zeleni čaj Empty Re: Zeleni čaj Pon Feb 28, 2011 11:51 am

Sanja

Sanja
Forumski entuzijasta
Forumski entuzijasta
To je dovelo do toga da sad ne mogu ocima da ga vidim
ostecenje zeludca

17Zeleni čaj Empty Re: Zeleni čaj Pon Maj 23, 2011 3:49 am

plišani zec


Aktivni član
Aktivni član
ima li za kupiti zelenog čaja u listićima u običnim dućanima? ako ne gdje ih ima? kako se sprema sa listićima? iii... znam da u nekim čajevima ima kofeina a u nekim stretstva od kojih ti se prispava, pa u koju skupinu spada zeleni čaj? tj. je li bolje pit ujutro ili uveče?

18Zeleni čaj Empty Re: Zeleni čaj Čet Maj 26, 2011 12:18 am

Atinicaa

Atinicaa
Aktivni član
Aktivni član
Nije lep ukus,ali sve za lepotu , tako da se ja trudim da popijem shto vishe sholjica dnevno! icoffe

19Zeleni čaj Empty Re: Zeleni čaj Sub Jul 23, 2011 3:49 am

mrvica_91

mrvica_91
Aktivni član
Aktivni član
Ja ga pijem dok mi se ne zgadi i prvi put cujem da to nije dobro. Kao da sam umislila da mi ublazava celulit ili tako nesto, ne znam, ali cu nastaviti da pijem 3 solje dnevno, pre svakog obroka!Very Happy

20Zeleni čaj Empty Re: Zeleni čaj Sub Jul 23, 2011 12:08 pm

yasmin


Novi član
Novi član
Pila sam ga ranije pa sam prestala, jer me uzasno mrzi da ga spremam. Mogla bih da pocnem opet, meni se cak i ukus svidjao, volim malo opore cajeve. Very Happy

21Zeleni čaj Empty Re: Zeleni čaj Sub Jul 23, 2011 3:25 pm

mrvica_91

mrvica_91
Aktivni član
Aktivni član
Ma meni je nekako gorak, al na slamcicu mogu da popijem bilo sta! Nekako se iskljucim i samo se nalivam! Idem da skuvam litar caja, grize me savest sad jer ga juce nisam pila! goofy

22Zeleni čaj Empty Re: Zeleni čaj Ned Feb 03, 2013 12:16 am

Jelena G


Aktivni član
Aktivni član
Pola godine svakodnevno pijem zeleni caj onaj u listicima , tri velike solje i rezultati su divni kako na zdravstvenom nivou tako i u pogledu kvaliteta koze,kose...

23Zeleni čaj Empty Re: Zeleni čaj Uto Feb 05, 2013 7:18 pm

Tajci

Tajci
Moderator
Moderator
Evo, ja ga sad upravo pijem. drink2

24Zeleni čaj Empty Re: Zeleni čaj Pet Mar 01, 2013 8:05 pm

dusa

dusa
Aktivni član
Aktivni član
Tajci,koji vi kupujete,u listicima ili u kesicama?Neznam koji da kupim? Very Happy

25Zeleni čaj Empty Re: Zeleni čaj Pet Mar 01, 2013 8:18 pm

Tajci

Tajci
Moderator
Moderator
Uvek je bolje u listicima. Moze se piti i sa kesicom, ali kvalitetniji,sto se vidi po ceni. bay

Sponsored content


Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 2]

Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Similar topics

-

» Zeleni caj

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu