Dijeta i mi
Dijeta i mi je forum podrske u toku dijete. Ukoliko zelite da nam se pridruzite - mozete se registrirati. Clanovi imaju pristup nekim delovima foruma kojeg kao gosti ne mogu da vide

Join the forum, it's quick and easy

Dijeta i mi
Dijeta i mi je forum podrske u toku dijete. Ukoliko zelite da nam se pridruzite - mozete se registrirati. Clanovi imaju pristup nekim delovima foruma kojeg kao gosti ne mogu da vide
Dijeta i mi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

forum podrske u toku dijete


Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

lil

lil
Admin
Admin
Mlečni kefir je dijetetski probiotski napitak koji se dobija fermentacijom iz mešovite kulture mikroorganizama koju čine nekompetitivne mlečno kiselinske bakterije i kvasci. Potiče sa severnog Kavkaza.

Za reč kefir se smatra da je nastala od turske reči KEIF koja u slobodnom prevodu znači „dobar osećaj“, jer sam napitak redovnim korišćenjem dovodi do opšteg zdravstvenog blagostanja.

Tradicionalni kefir se priprema mešanjem svežeg mleka sa pomenutom kulturom, za koju ne mogu da nađem podesan naziv – to može da bude biomasa, biomatrix, granule, zrna...

To u stvari predstavlja prvobitan vid konzerviranja mleka bez hlađenja. Osnovu kefira čini grupa mekih, želatinoznih parčića biomase i svaki od njih se sastoji od proteina, lipida i rastvorljivog polisaharidnog KEFIRAN kompleksa.

Mikroorganizmi koji stvaraju te komponente matriksa ih koriste i kao sklonište od štetnih uticaja spolja i kao oklop u kome stvaraju optimalne uslove za svoj rast i razvoj.

Danas se kefir lako priprema u kućnim uslovima. Sveže mleko, pasterizovano ili nepasterizovano, sa manjim ili većim procentom masnoće se sipa u čist, pogodan sud (najbolje veća staklena tegla) i dodaju se granule kefira. To se ostavi na sobnoj temperaturi oko 24h. Posle tog vremena se granule kefira ceđenjem odvoje od samog kefira koji može odmah da se koristi, ostavi u frižideru za kasnije korišćenje ili se proceđen napitak ostavi da dozri na sobnoj temperaturi nekoliko dana (što se preporučuje osobama koje žele da smanje količinu laktoze u napitku, jer bakterije koriste laktozu – mlečni šećer za fermentaciju). Bitno je naglasiti da svo posuđe koje dolazi u dodir sa granulama (cediljka, kašika...), treba da bude od plastike ili drveta, nikako od metala. Granule koje ostanu na cediljci se mogu, ali i ne moraju, isprati vodom ili svežim mlekom, vrate u posudu i nalije nova količina mleka. Ovako može da se postupa unedogled, ali bakterijama moramo održati optimalne uslove za rast i razmnožavanje što se vrši vrlo lako. Pošto se u tom procesu osnovna masa uvećava i otprilike udvostruči za nekih 7 dana, jednostavno se odvoji oko polovina te osnove da bi sprečili prekomeran broj mikroorganizama. Odvojen deo može da se pojede, ostavi u zamrzivač (na 6 meseci najduže), dehidrira i uskladišti ili pokloni zainteresovanim stranama da započnu svoju kefir priču.

Jedan od važnih sastojaka osnove i samog kefira je već pomenuti KEFIRAN. U njegovom stvaranju bakterije koriste mlečni šećer – laktozu, od čijih komponenata glukoze i galaktoze prave dugolančani i razgranati lanac kefirana. U eksperimentima izvedenim, doduše na miševima, ustanovljeno je da ovaj polisaharid ima antitumorska svojstva. Oralno uzimanje kefirana je doprinelo smanjenju tumora, stimulišući specifičan imuni odgovor kod miševa. Kefir granule imaju i sistemski antiinflamatorni efekat, što ukazuje na to da mogu doprineti poboljšanju bolesti kod kojih je inflamacija u osnovi problema kao što su ulcerozni kolitis ili reumatski procesi. U eksperimentima na određenom soju pacova, ustanovljeno je da kefiran značajno smanjuje krvni pritisak i nivo holesterola. Takođe reguliše i nivo glukoze u krvi, jer za stvaranje svoje „okućnice“ bakterije koriste i glukozu i holesterol. Kao mlečni proizvod značajan je izvor kalcijuma, a kvasci iz granula su zaslužni za stvaranje značajne količine komleksa B vitamina. Redovnim korišćenjem, kefir pomaže regulisanju stolice, odnosno zatvora.

Korišćenjem kefira mi, u stvari, naseljavamo naša creva ovom kulturom, koja rastom u njima dovodi do ovih dobrih efekata. Da bi efekti bili potpuniji treba obezbediti i odgovarajuću sredinu za njihovo naseljavanje, što se postiže dovoljnim unosom biljnih vlakana (voće, povrće, žitarice). Pošto su ovo „dobre“ bakterije i kvasci, njihovim rastom u crevima sprečava se razvoj „loših“, što proređuje ili sprečava probleme od strane digestivnog trakta (razvoj candide, trovanje hranom...). Redovnim korišćenjem kefira, čovek može sebi pomoći u mnogim zdravstvenim problemima, ali treba naglasiti da to ipak nije lek, već dodatak ishrani, a terapiju propisanu od strane lekara redovno uzimati. U zdravlje!

Autor: dipl. pharm Olivera Čolić

https://dijeta.serbianforum.info

mede


Novi član
Novi član
Poštovana autorko
imam pitanje za Vas.
Da li je bezbedna primena kefira tokom trudnoće budući da sadrži izvestan procenat alkohola u sebi?
Unapred hvala :-)

Tajci

Tajci
Moderator
Moderator
Pravilo foruma je da navedemo autora nekog teksta, kad ga stavljamo na forum, sto znaci da autor nije clan naseg foruma i ne moze dati odgovor.
U tekstu je navedeno ko i zasto moze koristiti kefir. Ako se preporucuje osobama sa povisenim secerom, visokim pritiskom, povisenim holesterolom ...gde se mora izbegavati alkohol, znaci da ne moze stetiti jer su to izuzetno mali procenti.
Mislim da ne moze ugroziti plod u trudnoci, a mozete se posavetovati i sa svojim lekarom.
Pozdrav. bay

mede


Novi član
Novi član
Hvala Tajči.
:-)

gagana1958

gagana1958
I bi profi
I bi profi
Gde mogu naci granule kefira? Unapred hvala! respect

vemiti

vemiti
I bi profi
I bi profi
Gagic,jel nadje ti ove granule kefira?
I ja bi

gagana1958

gagana1958
I bi profi
I bi profi
Vemiti, ima ih Taja, pa kad krenes u Bg a ti prvo dogovori primopredaju granula kefira! smesna Ako uspem uskoro da ih nabavim a postoji nada, lakse ti je da od mene nekako uzmes, ja sam u Nisu. Javljam kad ih nadjem.

vemiti

vemiti
I bi profi
I bi profi
Javi Gagic,ja i tako dolazim uskoro da uzmemo uloske za ceru,i malo da s eprosvrljkam,odavno nisam bila a bas sam se uzelela Nisa.Moja bratanica zivi tamo kod Sanje pa cu i njoj da svirnem pod prozor

gagana1958

gagana1958
I bi profi
I bi profi
Dogovoreto! Ali mozes da svrnes i ako nema kefira, kupicu ti jedan u Maxiju da te zelja mine tad! smesna A nadam se i pravi da nabavim, domaci.

vlatkoj22


Novi član
Novi član
Jedno pitanje ako neko zna odgovor. Kolika je ta količina granula kefira koja ide na 1 litar mleka? Mislim u gramima ili bilo kojoj drugoj jedinici, ono otprilike baš ne razumem.

Unapred zahvalan.

vemiti

vemiti
I bi profi
I bi profi
Ja sam stavila 200 ml mleka na saku granula,e sad da li je to ispravno...neznam,tako su mi rekli

gagana1958

gagana1958
I bi profi
I bi profi
Upravo sam nasla recept da na pola litra mleka idu dve kasicise kefirnih zrnaca. Evo, stavicu i link ka tom tekstu. http://istineilaziohrani.blogspot.com/2011/04/kefir-cudesna-hrana-sa-kavkaza.html#comments[url=

Anjo


Novi član
Novi član
Ako je neko zainteresovan za Kefir mogu mu pokloniti, razmnozio se, imam ga dosta ali sam ocigledno daleko za mnoge od vas... Ulcinj.

gagana1958

gagana1958
I bi profi
I bi profi
Kako ja volim Ulcinj! girl_in_love Bas mi vraca uspomene iz detinjstva, tamo sam letovala sa roditeljima.
Nazalost, predaleko si. Ne znam da li postoji mogucnost da se on transportuje na takvu udaljenost. zbunjen

Anjo


Novi član
Novi član
Da, taj Ulcinj, hehe. Što se Kefira tiče ovde kao da su mnogi neinformisani o njemu. Nije to bauk, niti je sve u vezi njega tako komplikovano. Što se samog Kefira tiče ne smeta mu ni transport ni vreme transporta samo se treba organizovati. Kod mene se toliko razmnožio, ne znam šta ću sa njim, a onda ovde vidim ljudi neznaju kako da dođu do njega? Ako imate nekoga da putuje u ove krajeve ja ću Vam izaći u susret, ja trenutno nemam ideju kako da ga pošaljem ka Vama.

gagana1958

gagana1958
I bi profi
I bi profi
Prvo da Vam kazem da ste divni, retko ko ima zelju da izadje u susret i napravi ovakav gest. U potrazi za kefirom naisla sam na nekog iz jedne od susednih zemalja ko hoce da mi posalje u koverti zrna kefira ali prvo ja njemu 10 evra. whistle
Nemam bas nikog ko putuje u taj kraj. Imaju neke clanice foruma domaci kefir pa ako u medjuvremenu ne uzmem nekako od njih, imacu Vas u vidu. Hvala najlepse!

vemiti

vemiti
I bi profi
I bi profi
Gago bre ne sekiraj se ,dobijas od mene uskoro,planiramo da dolazimo,a ako se u medjuvremenu puno namnoze poslacu ti po nekog studenta naseg,ima ih ko pleve sto studiraju u nis

gagana1958

gagana1958
I bi profi
I bi profi
Moja bivsa cimerka je iz Vladicinog Hana! Smile

Tajci

Tajci
Moderator
Moderator
Gagana je na prvoj strani u postu broj 12 stavila link o kefiru. Tek sad sam ga procitala i moram napisati svoje iskustvo i preneti savet koji sam ja dobila sa vise strana, kako se pravi kefir.
Iznenadilo me da u linku pise da se kefirna zrnca mogu jesti. Nisam u to sigurna.
Pise da se moze praviti sa metalom. Meni je naglaseno da zrnce ne smeju doci u dodir sa metalom.
Kefir se cedi iskljucivo kroz plasticnu cediljku koja nije rupicasta, da ne bi zrnca prolazila, vec da je cediljka sa duguljastim prorezima.
Koristi se drvena ili plasticna kasika. Drzi se u staklenoj tegli, prekriveno gazom i delimicno poklopljeno poklopcem.

Pise i da se moze praviti kozijim mlekom. Dva puta sam to pokusala i nije mi uspelo za 24 sata. Kozije mleko se mnogo teze zgusnjava od kravljeg.
Ja koristim kravlje mleko sa 1,6% masnoce.


bay

gagana1958

gagana1958
I bi profi
I bi profi
Hvala na ispravci, Tajo. Ja jos nemam iskustva sa domacim kefirom pa tako stavljam ono sto nadjem. Napisala sam vec da mi je covek ponudio da mi posalje zrnca iz inostranstva u koverti. Tako je, kaze, i on nabavio?! d040

vemiti

vemiti
I bi profi
I bi profi
Eto ti Gago poste,zovi bivsu cimerku da me kontaktira I poslacu ti po nje da ne cekas moj dolazak.
Tajo,kad vec delimo iskustva,kod mene je dosta gust kefir,puno gusci od jogurta,mozda mu stavljam malo mleka. Ali vidla sam na youtube postupak,kazu da treba da se saceka da dobije gustu smesu,I ja ga zatvaram plasticnim poklopcem. Kiseli se odlicno samo je pitanje da li je sastav onakav kakav treba da bude

Anjo


Novi član
Novi član
Očigledno ste iz Niša, bio sam tamo pre mesec dana al eto, tada o tome nije bilo reči. Ako je neko iz Požege npr, ili Subotice do tamo uskoro imam prevoz ... i naravno ne tražim za to nikakvu nadoknadu... samo dobra volja, volim prirodnu medicinu, pomalo se i bacvim time i zašto ne pomoći nekome.
Što se kefiratiče nevalja da bude u dužem dodiru sa metalom, a da nebismo gatali koliko je to dugo izbegavajte metal. Ako vam se ne učvrsti dovoljno zato što je npr kozije mleko treba da znate da se i kiselo kozije mleko nikad ne stegne kao kravlje. Pokušajte ga drzati duže od 24 sata. Stavite teglu u posudu sa toplom vodom, menjajte tako par puta u toku par sati pri isteku tih 24 sata. Nikad vam kefir neće biti idealno izbalansiran al kakav god da je koristi. Zar je na Kavkazu bilo tegli plastike i svega ostalog. Pravili su ga tek onako i zato je dobio naziv Eliksir dugovečnosti. Mogu se progutati mrvičasti delovi. Oni veći su ružni za gutanje.

Sponsored content


Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu