Dijeta i mi
Dijeta i mi je forum podrske u toku dijete. Ukoliko zelite da nam se pridruzite - mozete se registrirati. Clanovi imaju pristup nekim delovima foruma kojeg kao gosti ne mogu da vide

Join the forum, it's quick and easy

Dijeta i mi
Dijeta i mi je forum podrske u toku dijete. Ukoliko zelite da nam se pridruzite - mozete se registrirati. Clanovi imaju pristup nekim delovima foruma kojeg kao gosti ne mogu da vide
Dijeta i mi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

forum podrske u toku dijete


Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole  Poruka [Strana 1 od 2]

1Aerobni trening Empty Aerobni trening Pet Apr 25, 2008 9:28 pm

Lana

Lana
Urednik i "čuvar ključa teretane"
Urednik  i
Aerobni (ili kardio) trening treba da bude sastavni deo svakog programa mršavljenja i, uopšte, zdrava životna navika.

Suština aerobnog treninga jeste u podizanju pulsa. Mehanizam koji stoji iza ovoga je krajnje jednostavan: što je puls brži, to se brže vrši razmena materija u organizmu, a jedna od materija koju svakako želimo da eliminišemo jesu masne naslage. Naravno, potrebno je voditi računa o maksimalnom pulsu, ali o tome će kasnije biti više reči.

Dobar aerobni trening je onaj posle koga vam treba tuširanje, ali ne i hitna pomoć. Nemojte se forsirati!

Trajanje aerobnog treninga je takođe značajno. U prvih 15-20 minuta, telo poseže za zalihama glikogena u jetri. U prevodu na jezik kojim govori sav normalan svet, to je ono što ste pojeli u prethodnih 12-24h. Zatim, negde do 30. minuta vežbanja, troše se zalihe masnoće do kojih je lako doći - recimo, ono što svi nataložimo tokom praznika. Tek iza ove granice, počinju da se tope one prave, "tvrdokorne" masne naslage, koje su uostalom i cilj. Međutim, svako preterivanje ima kontra-efekat. Tako, aerobni trening koji traje duže od 60 (a sigurno duže od 90) minuta višestruko povećava šansu za nastanak povrede.

Uobičajeni vidovi aerobnog treninga su: brzo hodanje, trčanje, plivanje, vožnja bicikla, vežbanje na sobnim spravama tipa bicikl, ciklični trenažer, suvo veslo, traka za trčanje, itd.

Kod sobnih sprava za vežbanje, otpor treba tako podesiti da zaista simuliraju pravu aktivnost. Takođe, potrebno je vežbati u dobro provetrenoj prostoriji, bez prejakih mirisa, a naročito duvanskog dima. Naime, telo za sagorevanje masti traži kiseonik, pa će pri većim naporima, kakav je aerobni trening, disanje biti duboko i ubrzano. Takođe treba izbegavati šetnju po ulicama, zbog izduvnih gasova.

Još jedna ključna reč je kontinuitet. Šetnja od izloga do izloga ne donosi naročite aerobne efekte. Jedino kontinualna aktivnost je ta koja telu omogućava da se oslobodi suvišnih masnoća.

Ovo su osnovne instrukcije za dobar aerobni trening, a detalji će biti obrađeni u posebnim temama.

2Aerobni trening Empty Re: Aerobni trening Pon Okt 13, 2008 8:04 pm

bucmasta


Novi član
Novi član
Lana, pozdrav!
Imam jedno pitanje - kupila sam sobni bicikl, pa bi htjela voziti...a ne znam puno o tome. Kad je najbolje voziti, koliko dugo, jel ok voziti svaki dan?
Inače, mogu upisati svoju težinu, visinu, godine, spol...pa me zanima jel potrošnja na displeyu odgovara stvarnoj potrošnji?
Malo davim, ali sam totalno nova i dosad mi je glavna aktivnost bila šetnja od kauča do fotelje, od fotelje do frižidera, a po ljeti volim šetati...volim i zimi, ali mi se ne ide samoj u šetnji.

3Aerobni trening Empty Re: Aerobni trening Pon Okt 13, 2008 9:51 pm

Lana

Lana
Urednik i "čuvar ključa teretane"
Urednik  i
E, posto imas jedan od naprednijih bicikala gde se unose licni podaci, potrosnja kcal koju ti prikaze je priblizno tacna. Dakle,
+/- 5%, sto je sasvim OK.

Generalno gledano, idealno je voziti ujutru, na prazan stomak, jer tada nemamo dovoljno glikogena u misicima i jetri (uskladisten
secer za potrebe napora), pa se brze prelazi na potrosnju masnih naslaga. Ipak, ako si navikla da pojedes nesto cim ustanes ili
ako tokom "probne voznje" osetis slabost, odaberi neko drugo vreme. Generalno, nema loseg doba dana za vezbanje sem neposredno
pred spavanje jer tada ces imati problema da zaspis posle treninga.

Podesi otpor tako da ne bude ni pretesko ni prelako - kao da vozis pravi bicikl po ravnom.

Sto se trajanja tice, ciljaj na 45 minuta, ali to ne moras postici u startu. Kreni koliko i kako mozes, pa neka ti bude cilj da
za nekoliko nedelja nekim normalnim tempom (20ak km/h) izguras taj period. Princip "vise je bolje" ne vazi, jer preko 1h ulazis
u premor, organizam umesto masnih naslaga pocinje da "jede" misice i postoji velika mogucnost povrede.

Setnja ume da bude dosadna - narocito ako nije upotpunjena shoppingom ili tako necim Wink Ako uspes da nadjes partnera, super,
a mozes da razmislis i o kupovini mp3 playera - dobar je saputnik! A i ovako ide lose vreme, pa je sobni bicikl optimalno
resenje.

I samo ti davi - tu smo da pomazemo sunn10

4Aerobni trening Empty Re: Aerobni trening Pon Okt 13, 2008 10:01 pm

bucmasta


Novi član
Novi član
Hvala na brzom odgovoru! Znači, dovoljno je 45 minuta...ma mogu ja to, a za šetnju sam kupila pedometar, koji ima i radio..ali broji samo korake..

5Aerobni trening Empty Re: Aerobni trening Čet Dec 04, 2008 7:11 pm

natanbe

natanbe
VIP
VIP
Posto si upoznata sa mojim zdravstvenim stanjem, necu daviti - dvoumim se izmedju kupovine mini steppera i sobnog bicikla. Razlika u ceni jeste drasticna u korist bicikla ali to nije jedini problem. Kako okretanje pedala deluje na moju povredu - distorsia skocnog zgloba (sada 2 meseca od povrede). doslo hladno vreme i sada imam problem za kardio. Ne mogu u mestu da trcim u stanu a teretana ne dolazi u obzir (obicno vezbam u 6 ujutro).Kakva su tvoja iskustva - u velikoj sam dilemi
Hvala ti unapred

6Aerobni trening Empty Re: Aerobni trening Čet Dec 04, 2008 7:36 pm

Lana

Lana
Urednik i "čuvar ključa teretane"
Urednik  i
Imala sam tj. imam i jedno i drugo, pa ti mogu dati iskustva iz prve ruke.

Mini steper, iako nije skup, ispadne skuplji jer na vecini onih ispod 50 evra puca sajla posle 1-3 nedelje koriscenja. Plus, na steperu ti je sva tezina na skocnom zglobu. Ima onih od skoro 100 evra koji zaista valjaju i traju, ali za te pare mozes da uzmes i bajs.

Ja sam moj bajs kupila u Tempu negde u martu. Kineski je, magnetni, ima kompjuter sa predjenom kilometrazom, brzinom, pulsem, vremenom... Dakle, nije Ketler, nije neka druga Fancy marka, ali se pokazao i vise nego odlicno! Presao je preko 3000km i jos je k'o nov. Stalno imaju taj ili slicne modele na akciji za, koliko se meni cini, ispod 8000din, sto je 80 i kusur evrica. Sem toga, vrtenje pedala ce ti manje zla naneti zglobu.

Baci pogled na ovaj tekst, bice ti od pomoci!

7Aerobni trening Empty Re: Aerobni trening Čet Dec 04, 2008 8:11 pm

natanbe

natanbe
VIP
VIP
Hvala ti - oticicu do Tempa u NS da vidim sta imaju i koliko kosta pa ce mozda Deda Mraz doneti smesna

Znaci steper NE zbog zgloba a ja se bas nadala da cu proci jeftinije.

A da trcim ja u mestu u hodniku sa mackom na ramenima (opterecenje od 5kg) smesna

Hvala Lance

8Aerobni trening Empty Re: Aerobni trening Čet Dec 04, 2008 8:18 pm

Sun

Sun
Administrator
Administrator
opterecenje od 5kg
mašalaaa

9Aerobni trening Empty Re: Aerobni trening Čet Dec 04, 2008 9:11 pm

Lana

Lana
Urednik i "čuvar ključa teretane"
Urednik  i
natanbe ::A da trcim ja u mestu u hodniku sa mackom na ramenima (opterecenje od 5kg) smesna

Generalno mozes, al' joj obavezno prvo isturpijaj nokte ili se bar ogrni cebetom Razz

10Aerobni trening Empty Re: Aerobni trening Sub Dec 06, 2008 9:36 pm

natanbe

natanbe
VIP
VIP
Kupljen steper - macka moze da odahne. Za mesec dana cemo videti kakvi su razultati i da li ce preziveti (mislim na steper).

11Aerobni trening Empty Re: Aerobni trening Uto Apr 28, 2009 11:02 pm

tajsi

tajsi
Iskusni setac
Iskusni setac
Jel tacno da se salo najbolje topi aerobnim treningom?Ja bih krenula onda na trcanje a vec nekoliko dana radim one vezbice zatezanja sa slikama(nivo 2).

12Aerobni trening Empty Re: Aerobni trening Sre Apr 29, 2009 7:48 am

filip.mm

filip.mm
I bi profi
I bi profi
Dok se ne javi Lana odgovor je DA.No Lana ce ti to bolje objasniti.Bitne su i vezbe oblikovanja ali se topis aerobnim treningom. Very Happy
:bananacaga: :bananacaga: :bananacaga:

13Aerobni trening Empty Re: Aerobni trening Sre Apr 29, 2009 6:32 pm

Lana

Lana
Urednik i "čuvar ključa teretane"
Urednik  i
Da potvrdim sto ti je filip.mm napisala (hvala na pomoci, draga kiss )...

Aerobni trening u jedinici vremena trosi vise kalorija nego bilo koji drugi vid vezbanja. Fakat, dizanje tegova (teretana) trosi i do 800 kcal na sat, ali to ne znaci da 1h u teretani toliko istopi - racuna se samo aktivno vreme rada, a ako je pauza izmedju serija 1-2 minuta, racunaj.

Trcanje je odlican izbor, samo vodi racuna da podloga bude dobra (nikako beton zbog zglobova), odeca udobna i vazduh cist.

14Aerobni trening Empty Re: Aerobni trening Sub Mar 20, 2010 10:39 pm

mivicam


Novi član
Novi član
Zdravo Smile ja sam ovde prvi put i htela bih nesto da vas pitam... Smile
imam veliki problem sa unutrasnjom stranom butina...nikako ne mogu da skinem...idem na aerobik 6 meseci, trenirala sam plivanje 7 godina i generalno imam zategnuto telo, plocice na stomaku, zadnju lozu...ali unutrasnji deo butina je totalno ne srazmeran mom telu i visi...imam 51kg visoka sam 161... da li je moguce da je genetika toliko surova? Smile

15Aerobni trening Empty Re: Aerobni trening Ned Mar 21, 2010 4:32 pm

Lana

Lana
Urednik i "čuvar ključa teretane"
Urednik  i
Na zalost: jeste Sad

Posto po odnosu visina-tezina zaista nemas visak kg, a ako jos neka zena u tvojoj familiji ima slican problem - stvar je i vise nego jasna. E sad, ono sto mozes da uradis spada vise u kozmetiku, a to su redovne (2x dnevno) masaze mlekom (ne losionom, bas onim masnim mlekom) za telo.

U mojoj familiji je genetika udarila po zadnjici, kukovima i butinama, pa mi se taj deo uvek prvi lepi a poslednji spada.

Dobra vest: masnoce na butinama i kukovima su manje opasne (u smislu kardio-vaskularnih oboljenja, dijabetesa itd.) od onih na stomaku, pa cu uvek radije imati jace butine nego stomak.

Druga opcija ti je da visak koze popunis misicima. Konkretno, da nabacis malo mase u primicacima (misic na unutrasnjoj strani butine) i kvadricepsima (prednji deo butine), sto bi trebalo da ublazi vidljivost "viska koze" u toj regiji.

16Aerobni trening Empty Re: Aerobni trening Ned Jul 11, 2010 10:24 pm

AgnetaS

AgnetaS
Aktivni član
Aktivni član
Imam elipticni trenazer, toliko sam toga procitala o tome, kako je sjajna sprava koliko je efikasan i udoban za upotrebu i jedva iskukala roditeljima da mi ga kupe, a sada skuplja prasinu, nisam ga 5 puta propisno upotrebila. Ili ja negde gresim, ili on ima gresku, uglavnom, prelako mi je. Uopste ga ne osecam kao aerobnu vezbu...ne znam u cemu je problem? dunno

Mislim da je trcanje napolju, u prirodi bez konkurencije. Najvise me umori a i dobro utice na noge i zadnjicu. Sad, mozda zvuci previse ambiciozno, ali zacrtala sam kao jedan od ciljeva da u buducnosti istrcim polumaraton pa me to motivise da nastavim sa trcanjem....

17Aerobni trening Empty Re: Aerobni trening Sub Mar 12, 2011 3:15 pm

Eni Imbar


Aktivni član
Aktivni član
Ja u teretani najviše volim koristiti traku na kojoj intervalno hodam na kosini ili trčim srednjim intenzitetom, u pauzama se odmaram oko 2 min. Imam tri do četiri pauze za odmor. I tako planiram četiri puta tjedno do 50 min po treningu. Pored toga ću raditi i vježbe utezima u preostala dva dana. Zanima me koliko godine starosti utječu na dinamiku topljenja masnoća? 031

Ili sam možda samo nestrpljiva, ne znam.....

18Aerobni trening Empty Re: Aerobni trening Pon Maj 16, 2011 6:18 am

Lanica


Aktivni član
Aktivni član
@Agneta, ako si vec u kondiciji - probaj HIIT na elipticnom. U najkracim crtama: malo vrtis "k'o luda" a malo po principu "ravno do Kosova" Wink

@Eni, fakat je da godine donose hormonske promene, a samim tim i promene u nacinu skladistenja/oslobadjanja telesnih masti. Medjutim, znajuci to, mozes izbeci razocarenja ako ti ne ide onoliko brzo koliko nekome ko ima manje godina.

Pomenula bih jos jednu sitnicu - sta podrazumevas pod "pauzama"? Po meni bi idealno bilo da pauze budu lagano hodanje po traci bez nagiba - ne stajanje.

19Aerobni trening Empty Re: Aerobni trening Sub Jul 23, 2011 3:25 am

mrvica_91

mrvica_91
Aktivni član
Aktivni član
Da li je aerobni trening jedini nacin za otklanjanje masnih naslaga u struku?Nekako mi se cini da to nisu stomacni misici, vec ledjni, nikad nisam dobila upalu "slaufa", a stalno imam upale misica od previse uradjenih trbusnjaka! smesko

20Aerobni trening Empty Re: Aerobni trening Sub Avg 13, 2011 4:24 am

Lana

Lana
Urednik i "čuvar ključa teretane"
Urednik  i
Sorry na kasnjenju...

Postoji izreka da se "slauf" dobija ali i gubi u kuhinji. Medjutim, aerobni trening moze biti od pomoci!

1) NE, trbusnjacima do besvesti NECES skinuti "slauf".
2) DA, treba da promenis nacin ishrane.
3) Klasican ili HIIT (u zavisnosti od nivoa kondicije) aerobni trening moze biti od prilicne pomoci.

To sto imas upalu odredjenog dela tela jedino ukazuje da ti misici nisu naviknuti na taj pokret/intenzitet/opterecenje, a ne da se upravo tu "topi salo". Upalu "slaufa" zasigurno nikada neces ni dobiti, osim ako zaradis neku gadnu upalu masnog tkiva (ne od vezbanja) - upala udara na misice.

Dakle: aerobni trening + uravnotezena ishrana sa kalorijskim deficitom + vezbe snage da se ne izgubi misicna masa (koja "jede" salo) = zdravlje i dobar izgled Smile

21Aerobni trening Empty Re: Aerobni trening Sub Avg 13, 2011 4:55 pm

mrvica_91

mrvica_91
Aktivni član
Aktivni član
Stvarno kasno, jer sam se vec posvetila aerobnom treningu. Za sad,posto nemam bas puno vremena, radim one workoute sa youtuba, nasla sam neki aerobik workout koji se radi samo 10 minuta dnevno, a probala sam da radim duze, ne mogu da izdrzim, dusa mi bude u nosu! smesna Pa tako odradim taj kardio,a posle njega vezbe snage-trbusnjake, sklekove, cucnjeve, i vezbe za zadnjicu. Tako svakodnevno, ja nisam primetila rezultate, ali metar kaze da sam skinula 5 cm u struku, a vaga da sam izgubila 5 kilograma za 10 dana, medjutim otisla sam na more i tamo zanemarila dijetu, ali bas sam puno setala i plivala tako da sam nabacila opet 3 kile, ali se ne vide drasticne promene na telu. Verovatno zbog toga sto sam bila aktivna dok sam capala te morske plodove, sva sreca pa su uvek bili na zaru, iako u velikim kolicinama! Valjda ne gresim nigde u tim silnim vezbama, jer se desi da vezbam i 3 sata kontinuirano, ali u sitnim satima, jer preko dana nemam vremena. zbunjen

22Aerobni trening Empty Re: Aerobni trening Sre Avg 17, 2011 2:57 pm

ziziba


Novi član
Novi član
Drage moje,
Pod hitno mi treba pomoć. Mislim da aerobni trening odrađujem pravilno, ali samo mislim. Počinjem sa 20-30 min. na traci ili biciklu ili steperu, onda prelazim na sprave, recimo dva dana radim noge, dva dana radim ruke, i obavezno trbušnjake. Trening završavam na traci 30 min. tempom od 6.0 na opciji sagorijevanja masti. Treniram već skoro 3 mjeseca, ali kile ni da maknu, ne brojim 1-2 gore, dole. Što se tiče ishrane, ujutro pahuljice sa nemasnim jogurtom, za ručak ili povrće ili meso sa salatama, ponekad sirevima, a večera najčešće paradajz i sir.
POMAGAJTE!!!!!!

23Aerobni trening Empty Re: Aerobni trening Čet Avg 18, 2011 9:37 pm

Lana

Lana
Urednik i "čuvar ključa teretane"
Urednik  i
Mrvice, 3h vezbanja, narocito kasno uvece, je dobar put ka katabolizmu - to je metabolicki proces gde telo "jede" misice, a skladisti salo. Bolje je 1/2 h u neko bolje vreme...

Ziziba, dobro dosla cheers

Prvo, sto se treninga tice - jedna misicna grupa treba da se radi jednom, eventualno 2x nedeljno, a ne dan za danom. I ti upadas u zamku katabolizma - prepadas telo, a ono jede misic. Veliko no-no! Plus, sta je sa vezbama za grudi, ramena, ledja? Bez brige, neces se nabildovati ako se pravilno hranis tj. sa kalorijskim deficitom. Kada vezbas, tj. u koje doba dana? Ako vezbas uvece i legnes bez obroka, katabolizam ti ne gine!

Sad ishrana - nabavi svesku, blokcic ili tako nesto i pisi sve ali bas SVE sto stavis u usta - dakle, ako jedes przeno meso, pisi koliko grama i na koliko ulja. Ako jedes povrce, pisi koje i kako je pripremano (npr. da li je dodata zaprska), za salate pisi kako su zacinjene (jedna kafena kasicica ulja ima 45 kalorija, ali malo puta mnogo je mnogo), koji sir jedes (npr. Ella sir ima 59 kalorija u 100 grama, a Feta i tri puta vise od toga). Na kraju dana, pogledaj kalorijske tablice na forumu i sracunaj koliko si zaista unela. I da, nemoj zaboraviti "ono usput" - dva-tri krekera, casu soka (vecina, cak i "100%" sokova ima jednako kalorija kao mleko ili jogurt), secer u kafu (ravna kasicica ima 20 kalorija), mleko...

Druga moguca opcija je da unosis premalo kalorija, ali bi u tom slucaju verovatno u startu imala nagao gubitak, pa bi nastao plato.

U svakom slucaju, ovaj forum je prepun saveta u vezi sa ishranom - razgledaj i iskoristi ih!

I konacno, voda koja zivot znaci. Koliko vode unosis? I ne, ne mislim na "tecnosti" uopste, nego na obicnu, cistu vodu, mozda sa malo limuna radi osvezavajuceg ukusa. Kada telu fali voda, ono se trudi da je cuva koliko god i kako god moze, te nastaje retencija vode. Diuretici su glupost - klin se klinom izbija, a dehidratacija je u ovo doba godine narocito opasna! Plus, retencija vode opterecuje krvotok i srce - veoma losa kombinacija! Dakle, min. 2l vode dnevno!

Zakljucak: vodi precizan i nepristrasan dnevnik ishrane jedno nedelju dana, sracunaj kalorije, pa kreni odatle.

24Aerobni trening Empty Re: Aerobni trening Pet Avg 19, 2011 8:43 am

ziziba


Novi član
Novi član
Lana, hvala na iskrenoj dobrodošlici, i zaista iscrpnom odgovoru.
Znaš, ja kad kažem noge i ruke, u stvari mislim na donji i gornji "trap", samo sam se pogrešno izrazila......jer radim ja sve te vježbe pod opterećenjem, ne sad nekim specijalnim, jer i ne mogu da izdržim više, tj. nemam snage, recimo gornji trap mi je opterećenje do 20 kg., dok je donji do 30kg.
Vježbam od 19 pa do 20:15, recimo, skoro svaki dan, jer naprosto nemam mogućnosti prije. Na posao krećem u 6:30, sa posla se vraćam oko 16:00, tako da mi je taj period jedini mogući, vjeruj. I kad se vratim obično tad pojedem taj paradajz i to sa mladim sirom, jer jednostavno ne upražnjavam te masne i teške sireve. Doduše dam i ja sebi nekada oduška, i pojedem nešto nezdravo, ali je to jednom u 3-4 mjeseca. Slatko sam svela ne na minimum, nego ispod svakog minimuma, a duša mi pati (hehehehe), uglavnom pojedem po neku kiki bonbonu (1-2) baš kad mi oči ispadaju na slatkiše, a znaš da mi ženske imamo potrebu za slatkim u određenim situacijama svoga života.
Što se tiče moje ishrane, ona je totalno dijetalna, jer u kući imam dijabetičara, tako da su zaprške i ostala čuda tipa masnoća, i drugih zabranjenih stvari, stvarno i zabranjene. Salatice se kod mene začinjavaju samo sa soli i eventualno malo sirćeta, a ulje ni pod razno.
Ja sam ti očito priča za sebe......a i postoji ta mogućnost da unosim premalo kalorija, jer kad pogledam ove tablice, i uporedim ono što jedem, mislim da u prosjeku unesem do 1200 kalorija dnevno, nekada i manje, ali ovo salo nakupljeno godinama stoji pa stoji.
Nisam ja nešto nezadovoljna svojom kilažom (66-67), ali nisam ni prezadovoljna. Kod mene je problem što je ta kilaža nepravilno raspoređena, najviše je ima u donjem trapu, kao i kod većine.
I ja sam kao i ti držala UN dijetu, u dva navrata, i super skinula kile, ali je problem u tome što prvi put, kad sam skinula skoro 15 kg., nisam obraćala pažnju na izgled tijela, tj. na unutrašnju stranu butina, gdje je ostalo najviše onog lošeg, i sad to izgleda bukvalno BLJAK.
Pokušavam sve, od masiranja, vježbanja, anticelulitnih kremica, običnih losiona za tijelo......ali, ne ide. Možda stvarno treba jako puo vremena da se sve ovo pokrene, ali ja bih za ova skoro tri mjeseca fitnessa htjela vidjeti barem mali pomak kojeg nažalost još uvijek nema.
Voda, popijem oko 1,5-2 litra dnevno, a sada kad su ove vrućine i više.....a kafu pijem bez šećera, izuzev ujutro kad stavim jednu kašičicu, tek da se lakše probudim.
Sve u svemu, očajna sam.........dođe mi nekada da zadovoljim dušu, pa da se najedem pošteno, onako kako samo mi na ovim prostorima znamo, ali opet čemu, da se još više mučim.
Pozdrav, i hvala još jednom........nadam se da ćemo zajedno pronaći već neko rješenje i za mene.
Pozdrav i svim ostalim članicama i članovima ovog prelijepog foruma.

25Aerobni trening Empty Re: Aerobni trening Pet Avg 19, 2011 2:24 pm

Lana

Lana
Urednik i "čuvar ključa teretane"
Urednik  i
Aj'mo onda ovako...

Ishrana
- 5-6 obroka dnevno, na 3 h
Dorucak: pahuljice (najbolje ovsene) u niskomasnom mleku
Uzina: 1 porcija voca
Rucak: protein (prevashodno piletina i riba, mladi sir, jaja, nemasno meso), salata i 1/2 porcije kvalitetnih ugljenih hidrata (int. hleb, int. pirinac, nista belo)
Uzina: (1h pre treninga) protein i salata (tvoj paradajz sa sirom ili tuna u vodi sa zelenom salatom...)
Vecera: (cim se vratis sa treninga) Neki lagani protein (npr. Ella ili slican nemasni sir ili komad pileceg belog ili tako nesto)

- Salate valja jesti sa malo ulja (neki vitamini su rastvorivi u masnoci, sto znaci da je radi apsorpcije vitamina potrebno da se salata malkice zamasti - 1 kafena kasicica ulja po porciji) //ovo je mozda jedan od tvojih problema - manjak vitamina zbog slabije apsorpcije. Savet: dobar multivitamin//

- Pahuljice su super za dorucak, ali bas pahuljice - ne musli. Musli cesto ima dosta secera. Porcija je 30 g.

Trening
Posto radis podelu gornji/donji deo, savetovala bih ti ovako:
1. dan: gornji deo (zagrevanje 10 min na biciklu/traci, tegovi po 2 vezbe za svaku grupu 3 serije sa tezinama sa kojima radis po 15 ponavljanja, aerobni 30 min traka/steper/bicikl)
2. dan: samo aerobni, 45 min, mozes kombinovati sprave (posto je u vecini teretana traka ogranicena na 30 min)
3. dan: donji deo (po istom principu kao gornji deo)
4. dan: opet samo aerobni
i onda opet zavrtis ovaj krug ili 5. dan pravis pauzu, pa sestog opet krenes...

Trbusnjake nema potrebe da radis svaki dan - kao i svaka druga misicna grupa, trbusnjacima treba odmor i oporavak. Mogla bi da ih radis recimo 2. dana sa aerobnim treningom.

Par bitnih napomena:
- radeci trbusnjake, neces izravnati stomak niti ces otopiti salo sa unutrasnje butine radeci vezbe za noge.
- samo aerobni i dobra ishrana tope salo.
- ne padaj u zamku "vrucih pantalonica" i ostalih sprava za znojenje - znojenjem u butinama neces izgubiti salo sa tog dela.
- konacno, valja sebi nekad dati oduska - nismo roboti! Da, mozes sebi dozvoliti jedan obrok u nedelju-dve klope po volji i zelji - ali samo jedan obrok. I tu ne bi bilo lose primeniti oprez - ne da jedes k'o iz gladi da si pobegla, vec jedno predjelo, jedno glavno jelo, jedan dezert i jedan napitak. Mnoge dijete namerno ubacuju "no-no" hranu (npr. UN uvodi slatkise za veceru) bas da bi se potreba zadovoljila.

Sponsored content


Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 2]

Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu