Dijeta i mi
Dijeta i mi je forum podrske u toku dijete. Ukoliko zelite da nam se pridruzite - mozete se registrirati. Clanovi imaju pristup nekim delovima foruma kojeg kao gosti ne mogu da vide

Join the forum, it's quick and easy

Dijeta i mi
Dijeta i mi je forum podrske u toku dijete. Ukoliko zelite da nam se pridruzite - mozete se registrirati. Clanovi imaju pristup nekim delovima foruma kojeg kao gosti ne mogu da vide
Dijeta i mi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

forum podrske u toku dijete


Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1Samoubistvo hranom !!! Empty Samoubistvo hranom !!! Uto Maj 13, 2008 4:04 pm

lil

lil
Admin
Admin
Top 10 kalorijskih bombi

1.gazirani napici, veštački voćni sokovi
2.keks sa biljnom masnoćom
3.punjene čokolade
4.bombone
5.lisnato testo (žu-žu, kroasani, pogačice)
6.mesni narezak, pašteta
7.pavlaka, kajmak
8.puter, tvrdi margarin
9.musaka od pohovanog povrća (posebno od plavog patlidžana)
10.grickalice


Građani Srbije su sve gojazniji, a loše navike u ishrani uzimaju danak u zdravlju. Prema istraživanju Instituta za zaštitu zdravlja Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, urađenom krajem 2006, u odnosu na 2000. broj gojaznih povećan je sa 16,2 na 18,3 odsto

Kako za Press kaže dr Jelena Gudelj-Rakić, specijalista iz „Batuta“, sve je više dece koja zbog nepravilne ishrane imaju povećan krvni pritisak i masnoće u krvi.

- Važno je shvatiti da je gojaznost bolest, a da hrana predstavlja više od 50 odsto zdravlja. Na naše zdravlje utiču i duhovna i fizička relaksacija, a hrana može da zameni puno lekova, ali nijedan lek ne može da zameni kretanje - kaže Gudelj i naglašava da Srbija prati neslavni evropski trend povećanja broja gojaznih.

Opasnost iz pekare

Profesor dr Jagoda Jorga, specijalista za ishranu sa Medicinskog fakulteta u Beogradu, kaže da su loše namirnice velike kalorijske vrednosti pogubne po zdravlje. Najgori od svega su bezalkoholni gazirani napici, jer sadrže samo tečne kalorije.

Ovde pripadaju i tzv. voćni sokovi, koji su voćni samo po tipu, ali ne i po sastavu. Jorga navodi da pekarski proizvodi (sve što sadrži tvrdi margarin) imaju transmasne kiseline, koje su veliki faktor rizika za pojavu arteroskleroze. Na „crnoj“ listi po zdravlje su konditorski proizvodi - punjeni keks i čokolade, bombone.

- Sve što se priprema sa biljnom mašću je štetno i velika je zabluda da je ona dobra. Biljna mast je lošiji izbor nego što je svinjska - jasna je Jorga.

Što se tiče mesnih prerađevina najgore su one od mlevenih ostataka životinja, a svi stručnjaci za ishranu su jedinstveni da su „najgore đubre“ za organizam paštete i mesni naresci.

Jorga objašnjava da ovi proizvodi sadrže loše belančevine koje organizam ne koristi i velike količine soli.

Mlečni proizvodi takođe nisu neophodni u svakodnevnoj ishrani, a mlečna mast je veoma loš sastojak. U ovoj kategoriji pavlaka i kajmak su apsolutno loše namirnice. Od masnoća na listi pogubnoj po zdravlje su puter, kao najgora masnoća, i tvrdi margarin. Od gotovih jela, Jorga kao loš izbor izdvaja musake od pohovanog povrća, posebno onu od plavog patlidžana, zbog puno masnoća. Musake su dopuštene, ali bez pohovanog povrća.

Istraživanje koje su obavili stručnjaci „Batuta“, a čiji će konačni rezultati biti dostupni u aprilu, kaže da svako četvrto dete ili omladinac ne upražnjava sva tri glavna obroka. Zapaža se značajan porast svakodnevnog konzumiranja slatkiša i slatkih bezalkoholnih pića.

Kod odraslih, povrće svakodnevno jede 54,7, a voće 44 odsto. Oba pokazatelja pokazuju porast u odnosu na 2000, kada je rađeno prethodno istraživanje. Povećano je i konzumiranje crnog, ražanog i sličnih hlebova, sa šest odsto 2000. na 14,8 odsto sada.

Rakićeva savetuje da se deca neprekidno edukuju, i da se sklone kiosci brze hrane iz škola i okoline. Ona podseća na preporuku SZO da se ograniči reklamiranje brze hrane, a na roditelje apeluje da kuvaju deci.

Ritual obedovanja

- Treba stvoriti naviku i ritual obedovanja. Roditelji moraju da daju primer deci. Čak i oni koji nemaju naviku da doručkuju trebalo bi da sa decom makar popiju čaj i pojedu biskvit ili dvopek - predlaže Gudeljeva.

U „Batutu“ savetuju da je za postizanje zadovoljavajuće težine potrebno primeniti jednostavnu formulu: smanjiti unos hrane i povećati potrošnju. Dobitna kombinacija glasi: umereno, raznovrsno i dovoljno - u ishrani i fizičkoj aktivnosti.

izvor

https://dijeta.serbianforum.info

2Samoubistvo hranom !!! Empty Re: Samoubistvo hranom !!! Uto Maj 13, 2008 4:36 pm

Gost


Gost
od 10 navedenih moj buckasti bubac jede 5 i ...nema nameru da odustane pale

poksuacu da ga nnateram da ovaj tekst pazljivo iscita :sad:

3Samoubistvo hranom !!! Empty Re: Samoubistvo hranom !!! Uto Maj 27, 2008 1:06 pm

Gost


Gost
Ne da sam bila presrećna što ne jedem ništa od ovoga! goody

4Samoubistvo hranom !!! Empty Re: Samoubistvo hranom !!! Sub Jul 30, 2011 12:16 pm

Mallena :DD


Novi član
Novi član
Hahaha.. .Ne jedem skoro nista... Ali Sta mi da kupujemo za uzinu? Moze li neki savet.. Ja se bojim pavlake, tacnije ne rrazumem. Kazu da treba forsirati unos mlecnih proizvoda, pavlaka, kajmak, sir.. :DD Moze li malo objasnjenje? xD

Sponsored content


Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu