Dijeta i mi
Dijeta i mi je forum podrske u toku dijete. Ukoliko zelite da nam se pridruzite - mozete se registrirati. Clanovi imaju pristup nekim delovima foruma kojeg kao gosti ne mogu da vide

Join the forum, it's quick and easy

Dijeta i mi
Dijeta i mi je forum podrske u toku dijete. Ukoliko zelite da nam se pridruzite - mozete se registrirati. Clanovi imaju pristup nekim delovima foruma kojeg kao gosti ne mogu da vide
Dijeta i mi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

forum podrske u toku dijete


Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

Gost


Gost
Skloni smo da retko kad proverimo sta sadrze preparati koje nanosimo na lice i na telo.

Evo nekoliko malih preporuka na tu temu i informacija:

Zasto su prirodini recepti i kozmetika daleko bolje od klasicne kozmetike?


U komercijalnoj kozmetici dolazimo u kontakt sa preko 4.000 biolosko opasnih i otrovnih hemikalija,a u istom dahu industrija kozmetike nam obecava pomladjivanje,zdravlje i lepotu.


Nacin na koji to cine je - uvek isti:

-Uzme se jedan sastojak,nikome se ne kaze sto je to ustvari,ishvali se kao nesto posebno,lepo se upakuje i prodaje se po visokoj ceni.

A potrosaci vjeruju da je nesto skupo istovremeno i dobro za kozu i zdravlje.

Ono sto proizvodjaci kriju je da su sastojci u kozmetici,kao npr.mineralno ulje(koje se nalazi u 95% svih produkata)izrazito stetni za kozu.
Mineralno ulje zapravo "zabetonira" kozu,zalepi i napravi "oklop" na kozi koji uopse ne mozemo oprati,vec manje vise moramo "razbijati"sredstvima za ciscenje,u kojima se takodjer nalaze AGRESIVNE i stetne supstance
(kako bi mogle rastvoriti oklop).

Pod tim "oklopom" raste temperatura koze,vlaznost isparava i skuplja se na njegovoj unutrasnjoj strani.
Kad ga odstranimo istovremeno odstranjujemo i svu vlaznost koze, imamo osecaj da je lice suvo i zategnuto i brze bolje ga opet nakremamo.

Osjecaj na kozi je poslije kremanja velicanstven.
Koza je meka i glatka, naravno - prekrivena je "ljigavim" slojem mineralnog ulja,cesto i silikona,koji pod prstima stvaraju ugodan i glatak osjecaj.

Ali pokusajte vasu kozu nekoliko dana da perete samo vodom i ne koristiti uobicajena sredstva,koza ce se ljustiti i izgledat ce kao zguzvana, jednostavno - jer je vec ostecena i ovisna.

Druga zamka kozmeticke industrije je da su u preparate u kojima su hemikalije koje nadrazuju kozu(a koje su gotovo u svim produktima klasicne kozmetike)stave sastojci koji imaju ucinak blage lokalne anastezije.

Znaci,potrosac uopce ne primjecuje da mu krema steti i nadrazuje kozu,jer mu je koza istovremeno i "osamucena".

Ako ste mislili da su produkti za bebe bolji i bezopasniji,niste u pravu.

U tim produktima jednostavno ima manje razlicitih supstanci,ali nikako manje hemije(sto je posebno neodgovorno od kozmetickih kuca jer je koza beba deset puta tanja od koze odrasle osobe).



Jos jedna prevara jeste tvrdnja kozmetickih industrija da nam je uvek potrebna krema za dan i za noc.
Pa nije potrebna uvek i ne kod svakoga i ne u svakom zivotnom dobu!

Nocu se znojimo cak vise nego preko dana i koza treba dobiti mogucnost da izbaci sve stetne materije.

Ako ste mislili da je kozmetika iz apoteke bolja,opet se varate(tj.pali ste na foru belog mantila), cak i sastojci koje kozmeticke industrije ne smeju upotrebljavati za produkte koji se prodaju u parfimerijama(jer su suvise
agresivni), smeju se stavljati u produkte koji su dostupni u apotekama.

Paradoksalno, ali istinito!

Cisto da vam predocimo sta se nalazi u jednoj komercijonalnoj kremi,evo sastojci od kreme "Oil of Olaz Complete":

Reklamni slogan u Evropi: “Daje kozi sve sto joj treba kako bi bila jednostavno lijepa! “

INCI: Aqua,Octyl Methoxycinnamate,Glycerin,Zinc Oxid,Isohexadecane, Isopropyl Palmitate,Tocopherol Acetate,Dimethicone,Dimethiconol, Sucrose,Polycottonseedate,Sucrose Polybe-henate,Steareth-21,Steareth-2,
Cetyl,Alcohol,Steryl Alcohol,Arachidyl Alcohol,behenyl Alcohol,Polyacryl- -amide,C-13-14 paraffin,laureth-7,DEA-Oleth-3-Phosphate,Disodim EDTA, Parfum,DMDM Hydatoin,Iodopropynyl,Butylcarbamate,BHT.

Prevod:Voda,UVB Filter(vestacki ,izaziva alergije, zdravstvena sigurnosna
kontrola jos nije u potpunosti izvrsena),glicerin,cinikov oksid,rastvarac (vestacki),Vitamin-E-acetat,silikonsko ulje,Tensid biljni,emuglator biljni, emuglator vestacki("osamucuje" gornji sloj koze),catilni alkohol,masno tijelo,
masna komponenta,masno tijelo biljno,razrijedjivac veacki,parafinsko ulje,emuglator("osamucuje" gornji sloj koze),konzervans,parfem, antioksidans(izaziva alergije;pri testiranju na zivotinjama ustanovljene
promene genetske supstance).

Takve stvari mi svakodnevno mazemo na kozu,mnoge od ovih supstanci se taloze u telu, a uopste se ne zna koje smetnje jednog dana, nakon dugogodisnje upotrebe mogu izazvati.


Da bi pravili razliku, dacemo vam presek onoga sto preparati sve mogu u sebi sadrzati, a to ce vam biti vazno kasnije, kad resite da napravite svoj preparat sami.


KORISNI SASTOJCI


1. Abrazivne supstance
Abrazivne supstance čine osnovu kozmetičkih preparata za piling kože. Upotrebljavaju se za uklanjanje mrtvih ćelija kože, a najčešći, provereni sastojci su morska so, mekinje, brašno (sva sem pšeničnog), kaolin i bentonit (vrsta gline) i silikati natrijuma ili magnezijuma.

2. Supstance koje sprečavaju upalu
Većina supstanci koje sprečavaju upalu spadaju u kategoriju antioksidanata - ove materije čine kožu glatkom, smiruju upale, crvenilo i osip.
Koža koja je osetljiva ili sklona upalama brže stari, a sastojci koji taj proces usporavaju su slatki koren (gospino ulje), kanadska vrba, silandiol salicilat, ovas i krastavac.

3. Antioksidanti
Na formiranje slobodnih radikala utiču faktori koji se ne mogu izbeći: sunčevi zraci, zagađen vazduh i hrana. Oni su osnovni krivci za starenje kože, ali danas na tržištu postoje moćni antioksidanti koji ih u velikoj meri neutrališu.
Popularni i provereni antioksidanti su ekstrakt iz semenki grejpfruta, zeleni čaj (camelia sinensis) i vitamin D.

Antioksidanti se mogu uzimati u formi pilula, ali budući da samo 20 posto korisnih sastojaka prodire u kožu, bolje ih je direktno nanositi: antioksidantni sastojci u preparatima za negu direktno deluju na kožu.

Zanimljivo je da u Japanu, zemlji sa najvećim brojem pušača na svetu, ima najmanje slučajeva obolelih od raka pluća.
Ovaj fenomen objašnjava se njihovom navikom da piju zeleni čaj, koji u velikoj meri uništava slobodne radikale.
Slična priča je i sa Italijanima, čija je ishrana bogata korisnim masnim kiselinama. Italija je zemlja u kojoj ima najmanje slučajeva srčanih bolesti, što se delimično pripisuje njihovoj strasti prema crnom vinu - još jednom moćnom antioksidantu.

4. Supstance koje kožu čine mekšom
Supstance koje kožu čine mekšom nalaze se u brojnim kozmetičkim preparatima - od onih sa hidratantnim dejstvom do ruževa za usne. Koža ih ne apsorbuje, tako da ostaju na njenoj površini i stvaraju zaštitni sloj koji sprečava prodor nečistoće, ali i zadržava korisne supstance. Uobičajene supstance koje omekšavaju kožu su ciklometikoni, fosfolipidi, ši puter (puter od vrste afričkog drveta), simetikon, vitamin E i vitamin A, lanolin i mineralna ulja.


5. Emulzioni agensi
Emulzioni agensi spadaju u kategoriju supstanci koje deluju na površini kože i sjedinjuju dve inače nespojive supstance - vodu i ulje. Ulje u vodenim emulzijama tvori tečne preparate kao što su mleka i losioni, a voda u uljanim emulzijama - kreme.
Na etiketi svakog preparata treba da su navedene neke od sledećih supstanci: gliceril stearat SE, kapronski trigliceridi, natrijum dihidroksicetil fosfat i cetearil alkohol.

6. Šećerni alkoholi (glicerol ili sorbitol)
Svaki kozmetički preparat, koji snabdeva kožu vlagom, mora da sadrži šećerne alkohole. Ove supstance zadržavaju vodu, održavaju kožu mekom i vlažnom. Najpoznatije vrste su hijaluronska kiselina, laktinska kiselina, propilen glikol, med, aminokiseline iz susama, PCA, gliceret-12 i glicerin.
Proizvodi koji sadrže šećerne alkohole moraju da sadrže i vodu: ukoliko je ne sadrže, šećerni alkoholi će povući vodu iz drugog izvora - kože.
Ovo je čest slučaj sa pojedinim balzamima za usne, koji ih više isušuju, nego što ih neguju.

7. Hidroksilne kiseline
Za AHA i BHA kiseline naučnici tvrde da mogu da istanje kožu, koja tako postaje osetljivija na sunce i podložnija starenju. Međutim, ispostavilo se da AHA kiseline čine dermis (sloj kože) debljim i stimulišu regeneraciju epiderma (epidermisa), tako da koža postaje čistija i sjajnija.
Iako BHA kiselina deluje uglavnom površinski, može da istanji kožu, ukoliko se koristi često ili ukoliko proizvod sadrži visoku koncentraciju ove supstance. Hidroksilne kiseline uklanjaju sitne bore i smanjuju pigmentaciju, ali svaki ovakav proizvod mora da ima pH faktor veći od 3.0.

8. Uljne esencije
Uljne esencije sve češće su sastavni deo kozmetičkih preparata, jer su odlična zamena za veštačke mirise, ali pored toga imaju i korisno dejstvo - prijatan miris opušta i smiruje kožu.
Iako mogu da uzrokuju iritaciju kod osoba osetljivih na mirise, osobama koje ih tolerišu uvek se pre preporučuju uljne esencije, nego veštački mirisi.

9. Konzervansi
Konzervansi su sastavni deo kozmetičkih preparata da bi im produžili rok trajanja i da bi sprečili razvoj bakterija i plesni.
Stručnjaci tvrde da su konzervansi potpuno neškodljivi, jer se većina njih nalazi i u prehrambenim proizvodima.

U Americi je zabranjena prodaja kozmetičkih proizvoda koji ne sadrže konzervanse, jer se smatra da se bakterije, koje se razmnožavaju u proizvodima bez konzervansa, mogu da budu mnogo štetnije od samih konzervanasa.
Uobičajeni konzervansi su: metilparaben, propilparaben, butilparaben i fenoksietanol.
Kronzervans koji treba izbegavati je formaldehid.
Iako je jedan od najdelotvornijih konzervanasa, jer uništava bakterije, formaldehid nije pogodan za kozmetičke preparate, jer može da bude kancerogen i da iziritira oči.

10. Površinski aktivne supstance
Zahvaljujući ovim supstancama, kozmetički preparati se bolje razmazuju i koža ih lakše upija. Površinski aktivne supstance imaju više namena i mogu da se dodaju preparatima kao emulgatori ili da bi pojačali penušavost ili rastvorljivost pojedinih sastojaka. Najpoznatiji su: dinatrijum dipropionat iz semena kakaoa, natrijum cetearil sulfat, natrijum amidopropil betain iz semena kakaoa, kaprilični ili kaprični trigliceridi.
Izbegavajte natrijum lauril sulfat - supstanca je veoma agresivna i može da izazove iritaciju kože.

11. Vitamini, antioksidanti i eksfolijanti
U ovu kategoriju spadaju betaglukan (dobijen iz ovsa), silikon, papaja, bromelan (ananas), SOD (jedan od najefikasnijih antioksidanata), laktičku kiselinu, salicilnu kiselinu, askorbinska kiselina, retinol (vitamin A) i koralina oficinalis.



12. Urea glikolizati

Ova supstanca je tek nedavno otkrivena i predstavlja blagu zamenu za AHA kiselinu. Najčešći je urea glukosamin HCL, ekstrakt alge i kvasca.
Proizvodi koji sadrže najmanje tri posto ove supstance imaju bezbroj prednosti: prirodna je i neutralna, što znači da neće iziritirati kožu, a pri tom će je učvrstiti i učiniti dermis i epidermis debljim. Upotrebom ovakvih preparata, lice će biti manje naborano i bolje snabdeveno vlagom.

SASTOJCI KOJE TREBA IZBEGAVATI

1. Alkohol je čest sastojak kozmetičkih preparata

Poznatije vrste koje se koriste u kozmetici su isopropil, SD alkohol (specijalno destilovani, koji nije za piće) i etanol. Alkohol istanjuje površinski sloj kože koji sprečava njeno isušivanje: koža ostaje nezaštićena i često postaje veoma masna.
Takođe, alkohol uzrokuje prerano starenje i izboranost kože. Preparati protiv akni se često preporučuju, ali posle akutnog poboljšanja, koža ubrzo postaje jako masna.

2. Supstance koje zatvaraju pore

Iako supstanci koje zatvaraju pore nema mnogo, najbolje je da ih izbegavate, jer ako se pore zatvore, pojaviće se miteseri ili će doći do upale kože.
Supstance koje u velikoj meri utiču na zatvaranje pora su (sirćetni) lanolin, butil stearat, kakao puter, ulje iz semenki, isoparafin C9-11, laneno ulje, oktil palmitat, oktil stearat, miristil miristat, miret-3 miristat, oktil palmitat i oktil stearat.
Posebno treba izbegavati izopropil miristat, sastojak koji prodire u koren dlake i deformiše ga. Osnovni sastojak WD-40 deluje na isti način. Blaže verzije supstanci koje blokiraju pore su izostearil alkohol, lauret-4, laurilnska kiselina, crvene boje koje se koriste u kozmetici,
ulje kikirikija i
oktildodecanol.

3. Boje koje se koriste u kozmetici

Veštačke boje nemaju korisno dejstvo i dodaju se kozmetičkim preparatima isključivo iz estetskih razloga. Neke od njih su bezbedne i mogu da se koriste, ali većina njih iritira kožu, posebno delove oko očiju.
Ne preporučuju se proizvodi u crvenim, roze i narandžastim tonovima (rumenila i ruževi za usne), jer mogu da izazovu upale ili zatvore pore budući da stvaraju zakrčenja ispod kože. Miteseri oko usana siguran su znak da vaš ruž ili olovka za usne sadrže kozmetičke boje.
Fleke ili osip na koži glave takođe su znak da šampon ili balsam sadrže kozmetičke boje. Neutralne varijante su karamel, kana, guanin i oksidi gvožđa.



4. Mirisne supstance

Mirisne supstance daju kozmetičkim preparatima prijatan miris. Postoji veliki broj mirisa koji izazivaju dermatitis, a mogu da budu i toksični. Mirisi su fotoosetljivi, što znači da reaguju na sunčeve zrake i mogu da uzrokuju pigmentaciju kože.

Kada birate mirise, treba da znate da naznaka "bez mirisa" (unscented) ne znači da proizvod ne sadrži mirisnu komponentu, koja može da izazove iritaciju kože. Samo proizvodi sa naznakom "potpuno bez mirisa" (fragnance-free) ne sadrže mirisne komponente.

5. Lanolin

Iako je kvalitet lanolina poboljšan tokom godina, ova supstanca ipak ostaje snažan iritant - o čemu govori i činjenica da je lanolin ekstrakt iz ovčije vune, tako da može da sadrži i pojedine pesticide.
Određen broj ljudi je alergičan na lanolin, koji može da utiče i na stvaranje akni i bubuljica. Stimuliše kožu, koja ubrzno proizvodi masti i ćelije, a to izaziva blokadu pora dlake, pojavu mitesera i fleka. Posebno treba izbegavati acetilovane lanoline.

6.
Mineralna ulja

Neki naučnici smatraju da su mineralna ulja dobar sastojak kozmetičkih preparata, dok drugi tvrde da nisu. U suštini, ona su ekstrakt petroleja (nafte) i ima ih u različitim kozmetičkim preparatima, kao što su tonici, hidratantni preparati i dekorativna šminka.
Naučnici koji smatraju da ih ne treba upotrebljavati, tvrde da ih koža ne upija, odnosno da ostaju na njenoj površini i prave barijeru koja sprečava da koža diše.
Koža mora da se oslobodi nečistoća, da bi bila zdrava: ako postoji barijera, stvaraju se miteseri. Samo alkoholi mogu da uklone mineralno ulje sa površine kože, a kao što smo već naveli - ni oni nisu preporučljivi.
Pored toga, mineralna ulja sprečavaju aktivne supstance (npr. vitamine) da prodru u kožu.
Zanimljivo je da popularno ulje za bebe.
sadrži mineralna ulja.
Najbolji način da izaberete kozmetički preparat je da posmatrate reakciju kože, posle upotrebe preparata koji sadrže mineralno ulje.

Sun

Sun
Administrator
Administrator
:affraid: :faint :geek: pa sta da radim, sestro slatka???

Gost


Gost
Sun :::affraid: :faint :geek: pa sta da radim, sestro slatka???

Bacis sve sto imas u djubre i pravis vocne i povrcne maske za lice, a ja vam ostavim poneki recept da napravite i tonik. good

Sun

Sun
Administrator
Administrator
dobro..davaj

Gost


Gost
SVEZI TONIK OD KRASTAVACA

Sastojci:

¼ solje destilovane vode
1 supena kasika mlevenog lista od hamamlisa ( poparenog vrelom vodom)
1 supena kasika samlevenog, svezeg krastavca
Pomestati sve sastojek i staviti u cistu bocu.
Naneti tonik na vatu i njome prebrisati lice, nakon ciscenja.

Rok trajanja : 4 dana u frizideru

Gost


Gost
TONIK OD RUZINA VODICE I GLICERINA

Sastojci:
1 solja ruzine vodice
2 kasicice glicerina
5-10 kapi esencijalnog ulja ruze

Uzeti saku suvih ruzinih latica, staviti ih u teglu, naliti kupucu vodu i teglu, hermeticki zatovriti i ostaviti da prenoci.
Nakon 12 sati , procediti ovu tekucinu, latice koje su nabubrile tokom noci, izmiksati i zdroboti u kasu. Dodati u ovo ½ kasicice ekstrakta semena grejpa ( antisepticno deluje i produzava rok trajanja ovoj smesi)

velika

velika
Poznata faca
Poznata faca
Ovo je sve strasno sto sam ovdje procitala. Mislila sam da nije sve bajno i sjajno ali ovo sve me tjera na misao da pobacam sve sto imam u kupaoni.
Ali hajde lako i za mene a sta je sa mojoj bebom koja ce uskoro imati 11 mj!????
Sad sam se bas prestrasila. Sta bih mogla kosristiti jer joj je koza suha!??
Za sada imam neku kremu za bebe iz ljekarne. Ne znam koliko pomaze da pisem sastojek jer je na svedskom ili!???
Cula sam za onu Pavlovicevu kremu da ima bora (mozda sam se provalila) ili borovu kiselinu koja steti pogotovo bebama ispod dvije godine. Ja je ne koristim sada imam djeciju mast napravljenu u ljekarni koja je ispitana i nema tu borovu kiselinu. Nadam se da se nisam provalila!???
Unaprijed hvala za odgovor i hvala za sve ove korisne i zanimljive informacije!
Za tébe jedna lijepa i mirisljiva giverose

Mirjana

Mirjana
Aktivni član
Aktivni član
Moje skromno iskustvo sa Pavlovicevom kremom kaze da je sasvim ok, a mislim da i manje vise sve mame imaju isto iskustvo.

Bebu mozes mazati nekim lakim decjim uljem, ako joj je koza suva.
Mislim da proizvodjaci preparata jos uvek imaju gramak morala kad prave formilaciju za decje preparate. amour

Sponsored content


Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Similar topics

-

» Korisni linkovi

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu