Dijeta i mi
Dijeta i mi je forum podrske u toku dijete. Ukoliko zelite da nam se pridruzite - mozete se registrirati. Clanovi imaju pristup nekim delovima foruma kojeg kao gosti ne mogu da vide

Join the forum, it's quick and easy

Dijeta i mi
Dijeta i mi je forum podrske u toku dijete. Ukoliko zelite da nam se pridruzite - mozete se registrirati. Clanovi imaju pristup nekim delovima foruma kojeg kao gosti ne mogu da vide
Dijeta i mi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

forum podrske u toku dijete


Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1SPAVANJE U POGRESNO VREME Empty SPAVANJE U POGRESNO VREME Sre Mar 25, 2009 4:47 am

lil

lil
Admin
Admin
Priroda svojim ritmom ne zahteva spavanje cele noci, vec zahvata samo njen jedan deo. Ali sa pojavom elektricne energije, navikli smo se da do sitnih sati zurimo u ekrane ili raduckamo nesto po kuci, sto je dovelo do debalansa redovnog ritma spavanja. Kakve su posledice?


Stanovnistvo u gradovima, koje u pravilu prekasno polazi na spavanje, boluje od mnogih oboljenja koja nemaju stanovnici sela koji rano ustaju. Na listi su na prvom mestu nervna oboljenja i psihicki poremecaji. Slede nesrece na radu i nezgode u saobracaju, cir, razdrazljivost, ceste glavobolje. Nadasave, oni koji kasno lezu i spavaju do podneva, uskracuju organizmu blagodeti sunceve svetlosti koja je potrebna da bi telo bilo zdravo.
Naucnici su utvrdili da je idealno vreme za spavanje od sumraka do ponoci. Ali kako nas drustveni zavisi bas od tog vremena, retko ko legne u osam uvece u krevet.

Spavanje je najlekovitije za organizam u sumrak u prolece jesen, i tada je zdravim ljudima sasvim dovoljno pet sati sna, posle cega su sasvim orni za bilo kakav napor. Sad, iako to odbijamo da primenimo (koja je jos zena uspela da pozavrsava sve kucne poslove pored onoga na radnom mestu do sumraka) mnoga istrazivanja pokazala su da da samo ranim spavanjem mozemo potpuno oporaviti nervnu iscrpljenost i umor.

Najbolje vreme za spavanje je u 18:45, i dovoljno je ostati u krevetu do 23:20 sati. Ukoliko na spavanje odete posle 21.00, bicete obeznanjeni barem sedam-osam sati, a bicete umorniji. Spavanje posle 23 sata ne moze da oporavi organizam i bicete neprestano umorni. Tesko je ovo primeniti i ritam zivota prilagoditi ovakvom rezimu spavanja, ali cinjenica je da oni koji ranije legnu i odrzavaju taj ritam, daleko bolje podnose tegobe i zdraviji su od nocnih ptica.

San moze prouzrokovati neprijatnosti i cak postati stetan, ukoliko pokusavamo da produzimo vreme provedeno u krevetu.

Zato ne pokusavajte da se terate da, ukoliko ste se probudili, "jos malo" odremate ujutru, jer to je gore nego da vucete dzakove sa cementom - uostalom, zar se niste probudili posle 10 sati sna bolni i nervozni, a smatrate da je to vreme moglo da vam pomogne da se osvezite?
Zbog sna u pogresno vreme najvise trpe zivci. Ostecuju se organi sluha, vida, ukusa, reakcija je sporija a da ne govorimo o moci rasudjivanja.

Za dobar san i hrana je bitna - umerena kolicina hrane koja ne opterecuje zeludac. Nastojte da se ogradite od buke, svetla i vibracija, a nije laza da je najbolje ako vam je glava okrenuta severu a noge ka jugu. Ukoliko se budite umorni, imate nemiran san, preznojavate se, u snu skrgucete zubima ili nesvesno bezite na drugi kraj kreveta, mozda je vreme da promenite polozaj lezaja.
Lezaj mora biti udoban, neophodno je izbegavati metalne konstrukcije kreveta vec izabrati drvo, a posteljina bi trebalo da bude od prirodnih materijala. Nasi "stari" spavali su na slamaricama, a slama je izvrstan neutralizator zracenja podzemnih voda ili delovanja Hartmanovog cvora. U danasnje moderno vreme svako od nas moze da nabavi prostirku napravljenu od slame, koju cesto mozemo videti na plazama gde sluze kao tanki lezajevi za suncanje. Ukoliko sumnjate da imate lose mesto spavanja, da ste izlozeni uticaju podzemnih voda, valjalo bi da ispod kreveta stavite jedan takav slamnati lezaj.

Blic

https://dijeta.serbianforum.info

2SPAVANJE U POGRESNO VREME Empty Re: SPAVANJE U POGRESNO VREME Sub Jul 23, 2011 12:10 pm

yasmin


Novi član
Novi član
Mislim da san zaista ima uticaja na dijetu. Kada spavam redovno, 7-8 sati mnogo manji apetit imam nego kada sam nenaspavana. Takodje kod onih koji jedu na nervnoj bazi neredovan san moze da se odrazi na raspolozenje, unese nervozu, sto se posle moze manifestovati vecim unosenjem hrane nego sto je potrebno.

3SPAVANJE U POGRESNO VREME Empty Re: SPAVANJE U POGRESNO VREME Sub Jul 23, 2011 12:56 pm

Tamarica

Tamarica
Poznata faca
Poznata faca
Ja imam prilicno veliki problem sa spavanjem....Jednostavno ne mogu da se probudim....Desi mi se da spavam i po 15 sati,a obicno legnem izmedju 12 i 2....
Isto tako se budim sa glavoboljama i umorna....
Pokusavala sam da legnem ranije,ali uglavnom se prevrcem po krevetu i ne mogu da zaspim,a kada probam da ustanem ranije to se uglavnom zavrsi odlaganjem alarma.... dunno

4SPAVANJE U POGRESNO VREME Empty Re: SPAVANJE U POGRESNO VREME Ned Sep 02, 2012 10:54 am

panthera

panthera
Novi član
Novi član
ja obicno zaspem oko ponoci ili cak kasnije... ja i da legnem, ne mogu ranije da zaspem.. Isto kao i Tamarica samo se prevrcem u krevetu. Kako da promenim to? (bar da zaspem oko 9-10 uvece, kad ne mogu oko sumraka posto imam obaveza) (:

5SPAVANJE U POGRESNO VREME Empty Re: SPAVANJE U POGRESNO VREME Pon Sep 03, 2012 1:39 pm

Lady

Lady
I bi profi
I bi profi
Najgore kad trebaš spavat a ne može
ja sam imala neki period da spavam pola veceri i dizem se ranooooo jutro.
al uglavnom je nesanica od stresa i živciranja.
a ne znm , meni samo prošlo.

Nekakvo smirivanje pred spavanje, kupka, masaža, neki čaj.

6SPAVANJE U POGRESNO VREME Empty Re: SPAVANJE U POGRESNO VREME Sre Nov 21, 2012 7:53 pm

Andjelaa

Andjelaa
Aktivni član
Aktivni član
Kada sam na dijeti konstantno sam umorna,ali kada dodje vreme za spavanja ne mogu da spavam ili se budim na svaka 2sata tokom noci,a kad jedem puno spavam,nemam tih problema,ali tada su kilogrami problem...treba mi zlatna sredina definitivno Smile

7SPAVANJE U POGRESNO VREME Empty Re: SPAVANJE U POGRESNO VREME Sre Nov 21, 2012 11:41 pm

Tajci

Tajci
Moderator
Moderator
Andjela, mozda to stanje zavisi od vrste dijete.
Predlozila bih ti da se upoznas sa hrononutritivnim nacinom ishrane. Mozda bi to dalo ravnotezu i u spavanju.

Procitaj OVDE
bay

8SPAVANJE U POGRESNO VREME Empty Re: SPAVANJE U POGRESNO VREME Ned Feb 01, 2015 2:39 pm

M.


Aktivni član
Aktivni član
Naučnici kažu (tako nam je bar nas profesor farmakologije rekao) da je za zdravlje idealno 7 sati sna, sve više ili manje vodi riziku ka kraćem životu iako nam se čini da je to individualno.

Sponsored content


Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Similar topics

-

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu