Dijeta i mi
Dijeta i mi je forum podrske u toku dijete. Ukoliko zelite da nam se pridruzite - mozete se registrirati. Clanovi imaju pristup nekim delovima foruma kojeg kao gosti ne mogu da vide

Join the forum, it's quick and easy

Dijeta i mi
Dijeta i mi je forum podrske u toku dijete. Ukoliko zelite da nam se pridruzite - mozete se registrirati. Clanovi imaju pristup nekim delovima foruma kojeg kao gosti ne mogu da vide
Dijeta i mi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

forum podrske u toku dijete


Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1Koliko znamo o brasnu? Empty Koliko znamo o brasnu? Uto Sep 23, 2008 11:20 pm

Tajci

Tajci
Moderator
Moderator
Koliko znamo o brasnu? Brasno10O brasnu

Vrlo je malo recepata a da u svom sastavu nemaju brasno. Koje ce mo brasno koristiti zavisi od potrebe, ali najvise od naseg poznavanja vrsta brasna. Najcesce se koristi belo brasno, iako znamo da je korisnije integralno.i crno.
Belo brasno je lakse za upotrebu, dok integralno zahteva vise vestine i znanja.. Prednost belog brasna je samo u tome sto je dugotrajnije, dok integralno opstaje najvise tri meseca zbog sadrzaja ulja koja mogu da uzegnu..
Zato ga srecemo redje na trzistu i cena mu je malo visa.
Posto je nama za cilj zdrava i dijetalna ishrana, pozejno je da se upoznamo sa vrstama ove najrasportranjenije namirnice u ishrani.
Postoji belo brasno, integralno, crno, prekrupa, mekinje, deli se i na glutensko i bezglutensko i moram pomenuti proizvod od psenicnog brasna seitan-zamena za meso.
Sastav integralnog brasna je od celog zrna. Dobro apsorbuje vodu, i tamne je boje.
Crno brasno ima sastav oko 80% od celog zrna.
Posto nema velike razlike, u tekstu cu se baviti nazivom integralno brasno.
Brasno se jos deli po vrstama zitarica, kao psenicno, razano, jecmeno, ovseno, sojino, pirincano, kukuruzno, heljdino i proseno brasno.
Pomenucu ona brasna koja se najcesce koristimo ili koja bi trebalo da koristimo

Psenicno brasno
Belo psenicno brasno – posto je proizvodnjom belog brasna odstranjena kosuljica sa zrna, kao i klica, zato je izrazito bele boje, ne sadrzi vitamine, minerale ni biljna vlakna .
U novije vreme, zbog toga se belom brasnu u proizvodnji dodaju neki vitamini i minerali. Spada u glutenska brasna i ne prihvatljivo je mnogim bolesnicima sa alergijom na gluten.

Integralno psenicno brasno, za razliku od belog, bogato je biljnim vlaknima koja regulisu metabolizam. Bogato je najviase B vitaminima , mineralima i biljnim proteinima. Upotrebom ovog brasna, eliminisemo toksine i soli teskih metala.
Cesto u proizvodima od brasna drugih zitarica mesamo i psenicno brasno radi boljeg dizanja testa i blazeg ukusa.

Razano brasno, najslicnije je po vrednosti, psenicnom brasnu, ali sa dosta manje glutena, pa se najcesce mesa sa psenicnim pri izradi hleba. U sastavu ima vaznu aminokiselinu Lizin,. Obiluje mineralima, najvise gvozdjem. Ima B vitamine i E vitamin.
Popularan je u dijetama. Proizvodi su kiselkasto-slatkastog ukusa kao peciva, hleb, kore za pitu, rezanci. Ima lepu aromu
Preporucuje se za ishranu dijabetičara, deluje umirujuce na nervni sistem, korisno je za obole od kardiovaskularnih obolelih bolesti

Heljdino brasno, oskudno je glutenom. U svom sastavu obiluje skrobom, B vitaminima, biljnim vlaknima, beta karotinom, a od minerala –magnezijumom koji poboljsava memoriju, ima cinka, gvozdja, mangana, kalcijuma i folne kiseline.
Kako ne sadrzi gluten, veoma je korisna za one koju su alergicni na taj nepozeljan sastav. Sadrzi rutin koji stiti kapilare i krvne sudove koji poboljsava cirkulaciju. Smanjuje holesterol i secer u krvi. Najupecatljivije dejstvo ovog bioflavoida rutina je da stiti od radiacije.
Od heljdinog brasna su najpopulatniji palacinci, kase, kore za pitu, rezanci.

Brasno od jecma je lako probavljiv, bogat vitaminima B kompleksa,. Sadrži veliki procenat nezasićenih masnih kiselina koje regulisunivo holesterola.
Sluzi kao dodatak za hleb i peciva, a samo jecmeno brasno se koristi za zgusnjavanje corbi i variva..

Kukuruzno brasno. Ni ovo brasno ne sadrzi gluten i za dizana testa se mora mesati sa drugom vrstom brasna. U sastavu ima dosta minerala, vitamina E. Bogato je lako svarljivim ugljeno hidratima. Nasla sam podatak da se kao sastojak nalazi u preko 3000 prehrambenih proizvoda., od testenina do raznih pica, a najpoznatija su proja i kacamak.
Popularna palenta deluje i kao diuretik.

Ovo je samo kratak osvrt na brasno u nadi da se zainteresujemo, da damo masti na volju u upotrebi i da znamo sta koristimo u svojoj kuhinji.

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu